Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 5 – Вплив на економіку та соціальне середовище

Розвиток сланцевої індустрії мав значний вплив на суспільство та розвиток економіки в окрузі Тайога.

За словами працівників Шелл та представників місцевої громади, з якими була організована зустріч української групи, вплив приходу газової індустрії на соціальне середовище пояснюється, перш за все, економічними вигодами, які отримує населення.

Власники земельних ділянок і надр (у США, зазвичай, власники земельних ділянок володіють правами і на надра) в разі надання дозволу на буріння на їх територї отримують від газової компанії бонус за підписання угоди, плату за оренду землі  і частку від доходів, отриманих від видобутку вуглеводнів.

Ставки оренди визначаються в умовах вільного ринку і залежать від самої ділянки і попиту на неї. Із розвитком видобутку на родовищі Марселлус ставки на оренду землі відчутно зросли. Якщо в 2005 році пропозиції могли розпочинатися із 60 доларів за гектар, то в 2010 році ставки оренди на деякі ділянки взлетіли до 15 000 доларів за гектар. Початковий термін оренди – 5 років. Якщо протягом даного періоду роботи на ділянці не розпочато, то договір втрачає чинність. Якщо ж компанія за цей період розпочала видобуток природного газу, то договір продовжується на весь період експлуатації свердловин.

Основна стаття доходів для фермерів у випадку співпраці із газовими компаніями – це частка прибутків, які вони отримають вже після початку видобутку природного газу. Відповідно до законодавства штату Пенсильванія (Guaranteed Minimum Royalty Act) власники земельних ділянок мають право на мінімальне роялті 12,5%. Тобто власники земельних ділянок отримують 12,5% доходів від продажу видобутого на їх території природного газу за вирахуванням витрат на його очищення, транспортування та реалізацію.

Збільшення добробуту населення позитивно впливає на місцеву економіку через підвищену купівельну спроможність, податки, а також пожертвування, які роблять фермери, наприклад, для обладнання лікарень.

Серед галузей, які отримали поштовх для розвитку із приходом газової промисловості, можна відзначити готельний бізнес, ресторанний бізнес, залізницю, сферу оренди нерухомості, інші галузі малого бізнесу, зокрема, постачальників води, захисного одягу, захисного взуття тощо.

Місцева громада отримує також вигоди від додаткових зборів на розвиток міст і селищ, які сплачуються газовими компаніями. Відповідно до законодавства штату, прийнятого в лютому 2012 року (Unconventional Gas Well Impact Fee Law, Act 13), газові компанії сплачують спеціальний збір за кожну пробурену свердловину. Сума збору залежить від ціни на природний газ, обсягів видобутку природного газу і коригується на рівень інфляції. В 2012 році оператори сплачуали 50 000 доларів за кожну горизонтальну свердловину. Збори за вплив на місцевість сплачувалися за 2011 і 2012 рік і в цілому для штату Пенсильванія перевищували 200 мільйонів доларів на рік.

Обсяги зборів за вплив на місцевість у штаті Пенсильванія. Інформація Pennsylvania Public Utility Commission -  act13-reporting.puc.pa.gov

Обсяги зборів за вплив на місцевість у штаті Пенсильванія. Інформація Pennsylvania Public Utility Commission – act13-reporting.puc.pa.gov

60% суми збору залишається на місцевому рівні округів та міст, на землях яких розташовані свердловини, а решта йде на фінансування різноманітних агентств штату Песильванія. Округ Тайога за 2012 рік отримав майже 4,4 мільйона доларів.

Обсяги зборів за вплив на місцевість у штаті Пенсильванія за округами. Інформація Pennsylvania Public Utility Commission -  act13-reporting.puc.pa.gov

Обсяги зборів за вплив на місцевість у штаті Пенсильванія за округами. Інформація Pennsylvania Public Utility Commission – act13-reporting.puc.pa.gov

Містечко Веллсборо, де проживала українська група, в 2012 та 2013 роках отримало 267 000 доларів зборів від газових компаній. Ці кошти будуть витрачені на ремонт доріг, будівництво мостів, встановлення дорожніх знаків, висаджування дерев, а також на купівлю офісного обладнання для поліцейського відділку.

За словами Роберта Блейра, президента Корпорації з розвитку округу Тайога, на початку розвитку в регіоні  індустрії сланцевого газу було чимало проблем: із пилом, пошкодженням доріг, інтенсивним рухом транспорту тощо. Однак надалі представники місцевих органів влади почали активно працювати з газовими компаніями для їх вирішення. Для прикладу, змінювалися маршрути руху транспорту, вантажівки обладнувалися приладами для відстеження швидкості, ремонтувалися дороги.

Газові компанії також активно працюють з громадськістю. Ця робота полягає у фінансуванні програм розвитку малого бізнесу, підтримки програм навчання фахівців газової промисловості у місцевих освітніх закладах, підтримці різноманітних заходів, співпраці з місцевими постачальниками товарів і послуг тощо.

Крім того, в штаті компанії Шелл є спеціальні фахівці, робота яких полягає в розгляді скарг місцевих жителів. За словами Джейсона Вейгла, який обіймає таку посаду, найбільше скарг пов’язано із різноманітними фінансовими питаннями сплати оренди і роялті, а на другому місці стоять, мабуть, питання інтенсивного руху транспорту. В разі отримання скарги компанія оцінює її обгрунтованість і спільно з місцевими мешканцями шукає способи вирішення, наприклад, встановлює огородження для захисту від шуму або штори для захисту від яскравого світла фар.

Ерік Кулідж (Erick Coolidge), адміністратор округу Тайога, який також є власником в четвертому поколінні родинної тваринницької  ферми, під час зустрічі з українською групою наголосив, що ключовими в налагодженні взаєморозуміння між місцевою громадою і компаніями газової промисловості є освіта і поширення інформації, тому в окрузі регулярно проводяться освітні форуми, на яких виступають представники громади, галузі охорони довкілля, промисловості тощо.

Безперечно, є й противники видобутку сланцевого газу в Пенсильванії. Це, по-перше, люди, яких хвилюють ризики для довкілля, а, по-друге, – люди, бізнес яких міг постраждати після приходу в регіон газових компаній внаслідок впливу видобування сланцевого газу на навколишнє середовище або внаслідок посилення конкуренції за працівників і зростання заробітної плати в регіоні.

Однак протести, які мали місце в регіоні, були дуже малочисельними. Скажімо, в грудні 2010 року під час проведення в містечку Веллсборо зустрічі, присвяченої перспективам видобутку сланцевого газу в регіоні, біля стін готелю, де відбувалася зустріч, протестували близько 10 осіб. Схожий за чисельністю і складом учасників мітинг відбувався у квітні 2010 року.

Протест громадськості в містечку Веллсборо. Фото CHERYL R. CLARKE/Sun-Gazette

Протест громадськості в містечку Веллсборо у грудні 2010 року. Фото CHERYL R. CLARKE/Sun-Gazette

У січні 2013 року на заході штату Пенсильванія, де компанія Шелл здійснює розвідувальні роботи для видобування сланцевого газу, кілька десятків людей організували мітинг біля входу на майданчик, де відбувалося буріння свердловини. Кілька протестуючих прикували себе до свині з пап’є-маше. Протест був організований на підтримку Меггі Генрі, власниці органічної ферми, яка знаходиться на відстані близько 1 кілометра від майданчика зі свердловиною. За словами Меггі Генрі, вона боїться, що старі покинуті свердловини, яких доволі багато навколо ферми, можуть після початку видобутку сланцевого газу спричинити забруднення підземних вод.

Протест проти видобування сланцевого газу поблизу органічної ферми. Фото  shadbushcollective.org

Протест проти видобування сланцевого газу поблизу органічної ферми. Фото shadbushcollective.org

Цікаво, що умови сертифікації ферми як органічної не забороняють видобуток сланцевого газу на її території. Однак, таке видобування становить додатковий фактор ризику, і, у випадку розливів забруднюючих речовин або інших проявів забруднення, ферма має бути додатково проінспектована і може втратити сертифікацію.

Тим не менш, більшість населення і власників земель прихильно ставляться до розвитку газової промисловості в регіоні, оскільки отримують значні економічні вигоди від видобутку сланцевого газу на їх території.

Читайте також:

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 1

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 2 – Буріння свердловин та проведення гідророзриву

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 3 – Система поводження з водними ресурсами

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 4 – Вплив на довкілля

  • Ganna

    Очень вменяемая и правдива статья. Благодарю Николая за столь подробный анализ и такую взвешенную оценку увиденного.
    Добавлю, что многое в США регулируется законами, которых у нас нет. А те которые есть – никто не исполняет :((((

    • Олена Міскун

      Дозволю собі зауваження, оскільки теж була з делегацією в Америці і ми теж вивчали, як регулюється питання видобування сланцевого газу. Так от, фактично регулювання фрекінгу на державному рівні відсутнє, оскільки фрекінг не розглядається, як окрема діяльність. Він підпадає під дію законів, що регулюють загальне видобування нафти і газу. Крім того, фрекінг виведено з під дії цілого ряду федеральних законів, що охороняють чистоту води. Так що про краще регулювання цього питання в штатах говорити не можна.

      • Дмитрий

        Олено, как с Вами связатся? Есть вопросы по законодательству, и в целом по поездке ,тоже был вместе с Николаем в pr-туре Shell… Вопрос о лазейке Halliburton, “в 2005 году вице-президент США Дик Чейни протолкнул в конгресс энергетический билль. Нефтегазовая промышленность США была исключена из Акта о безопасности питьевой воды, из Акта о защите воздуха и из десятка других законов о защите окружающей среды. Сам Дик Чейни по совместительству является бывшим владельцем компании Halliburton Inc, производящей оборудование и химикаты для бурения скважин. Закон 2005 года получил название «лазейка Halliburton», а технология добычи Halliburton стала широко использоваться в 34 штатах.”

        Это миф или реально в штатах вывели ГРП акта о воде? Индустрия опровергает этот факт обвиняя Фокса во лжи… мол не было никакой лазейки…

  • Влад

    Ребята, пора отказываться термина “сланцевый” газ, как будто это что-то новое и неизвестное.
    Это обычный природный газ, состоящий преимущественно из метана, но полученный из сланцевых пород с применением ГРП.
    Кстати, на Юзовской Шелл предполагает наличие природного газа из плотных песчаников, а вовсе не “сланцевый”

    Спасибо за описание поездки в США.
    Интересно, изменилось ли мнение противников добычи после поездки?