Барак Обама: США збільшать експорт природного газу до Європи

Барак Обама

Барак Обама

Президент США Барак Обама під час прес-конференції у Брюселлі 26 березня за результатами самміту ЄС-США заявив про спрощення експорту зрідженого природного газу зі США до країн ЄС після розширення трансантлантичного партнерства в сфері торгівлі та інвестицій. Укладання угоди про торгівлю між США та ЄС дозволить полегшити надання ліцензій на експорт природного газу до Європи, що є важливим в існуючих геополітичних умовах.

“Ми готові надавати дозволи на експорт такої кількості природного газу кожного дня, яку Європа споживає за день. Але цей газ потраплятиме на вільний ринок. Він постачатиметься приватними компаніями, які володіють ліцензіями та приймають рішення, де на світовому ринку будуть продаватися ці енергетичні ресурси. Питання полягає в тому, чи наші міністри енергетики та високопосадовці зможуть знайти шляхи для прискорення процесу диверсифікації енергопостачань. І над цим ми будемо працювати. Ми думаємо, що це буде добре і для Європи, і для США”, – відзначив Барак Обама.

Президент США відзначив, що нарощування експорту не можна досягнути за один день, але працювати над цим питанням потрібно вже зараз. І це буде одним із завдань для міністрів енергетики США та ЄС після самміту.

Барак Обама також наголосив, що США та ЄС єдині у своєму прагненні підтримати Україну через надання економічної підтримки та запровадження додаткових санкцій до РФ.

У спільній заяві за результатами самміту ЄС-США сторони відзначили:

“Ситуація в Україні підкреслює необхідність посилення енергетичної безпеки Європи і ми розглядаємо можливості співпраці для досягнення даної мети. Ми схвалюємо перспективи експорту у майбутньому зрідженого природного газу з США, оскільки додаткова пропозиція на глобальному ринку принесе вигоду Європі та іншим стратегічним партнерам. Ми погоджуємося із важливістю подвоєння трансантлантичних зусиль для підтримки енергетичної безпеки Європи з метою подальшої диверсифікації джерел енергії та постачальників, а також для уможливлення реверсних поставок природного газу до  України із сусідніх країн ЄС. Ми спільно працюємо для стимулювання конкурентних, прозорих, безпечних та сталих міжнародних енергетичних ринків”.

Чи справді американський природний газ може суттєво вплинути на європейськи ринок?

Видобуток природного газу у США за останні 10 років зріс на третину із 526,4 млрд метрів кубічних в 2004 році до 687,5 млрд метрів кубічних в 2013 році. Таке зростання стало можливим завдяки стрімкому розвитку видобутку сланцевого газу в США.

Видобування сланцевого газу в США

Газ ущільнених пісковиків у США

В 2007-2012 роках обсяги видобування сланцевого газу в США зросли більше, ніж в сім разів, і сягнули майже 267 млрд метрів кубічних або 39% від загального видобутку природного газу в країні.

В той же час експорт природного газу зі США зріс із 23,3 млрд метрів кубічних у 2007 році до 44,5 млрд метрів кубічних у 2013 році. Левова частка природного газу експортується через наземні трубопроводи до Канади та Мексики. Значно менша частина експортується у форм зрідженого газу до Китаю, Японії, Канади та Мексики.

Відповідно до останього прогнозу Адміністрації енергетичної інформації США, країна стане нетто-експортером зрідженого природного газу в 2016 році і в цілому нетто-експортером природного газу в 2018 року – це на 2 роки раніше, ніж прогнозувалося ще рік тому. Очікується, що експорт зрідженого природного газу з США завдяки новим потужностям терміналів для зрідження перевищить 2 трильйони футів кубічних (56,6 млрд м куб.) в 2020 році та зросте до 3,5 трильйонів футів кубічних (99,1 млрд м куб.) до 2029 року.

В 2013 році Європа, включаючи країни ЄС, Туреччину, Швейцарію, Норвегію та країни Балканського регіону, які не є членами ЄС, спожила 529,5 млрд метрів кубічних природного газу. Близько 30% з даного обсягу – 161,4 млрд м кубічних – було імпортовано з РФ.

Як зазначалося у виступі Барака Обами, далеко не весь обсяг зрідженого природного газу з США потрапить на ринок Європи.

“Європа має спільно проаналізувати власну енергетичну політику та знайти додаткові шляхи для диверсифікації та посилення енергетичної незалежності. США як джерло енергоресурсів – це лише одна з можливостей”, – відзначив на прес-конференції Барак Обама.

Тим не менш, в довгостроковій перспективі природний газ зі США може стати суттєвим чинником на європейському газовому ринку та конкурувати із російським природним газом. В комплексі із нарощенням видобутку природного газу в країнах ЄС, в тому числі за рахунок видобутку нетрадиційного газу у Польщі, Великобританії та інших країнах, розвитком відновлюваних джерел енергії та реалізацією заходів із енергозбереження цілком реалістичним є сценарій суттєвого зменшення ролі російського газу на європейському ринку вже до 2030 року.

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США