Електронні послуги у сфері охорони довкілля запрацюють до кінця року

Електронні послуги для отримання екологічних дозволів належать до 10 найпоширеніших електронних адміністративних послуг у світі і доступні у 40 країнах. Запровадження інструментів електронного урядування для дозвільних процедур у сфері охорони довкілля в Україні є пріоритетним напрямом переведення державних послуг в електронну форму, а перші послуги можуть запрацювати на повну силу вже до кінця цього року.

30 липня 2015 року в рамках програми «Український інститут газу нетрадиційних джерел», що реалізується компанією «Шелл» в Україні, відбувся круглий стіл щодо перспектив запровадження електронних послуг для отримання екологічних дозволів.

Previous Image
Next Image

Світлана Коломієць, заступник міністра екології та природних ресурсів України, представила напрацювання та плани Міністерства щодо запровадження електронних послуг для отримання дозвільних документів.

«Електронні сервіси – це ключ до викорінення корупції та підвищення зручності державних послуг для бізнесу. Першим кроком, однак, має відбутися максимальне спрощення дозвільних процедур та скорочення кількості адміністративних послуг. Немає сенсу переводити онлайн неефективні послуги», – відзначила Світлана Коломієць. «Для послуг, що залишаться, потрібно максимально скорочувати терміни розгляду документів за рахунок оптимізації процесів та їх переведення в електронну форму. Міністерство активно працює в даному напрямі. Для прикладу, термін надання висновку на транскордонне перевезення небезпечних відходів було скорочено до 10 робочих днів. І міністерство справляється», – додала заступник міністра.

Олексій Вискуб, заступник голови Державного агентства з питань електронного урядування України, розповів про перші успіхи у розробці електронних послуг у сфері будівництва, земельних ресурсів та охорони довкілля, а також окреслив перспективи міжвідомчої електронної взаємодії в Україні.

«Пріоритетним завданням Державного агентства з питань електронного урядування є переведення 20 базових послуг в електронну форму. Серед них – 12 послуг для громадян та 8 послуг для бізнесу, в тому числі послуги у сфері охорони довкілля. Ключовий виклик – це налагодження електронної взаємодії між різними державними органами», – заявив Олексій Вискуб. – «На сьогодні тестується кілька європейських систем для забезпечення міжвідомчої електронної взаємодії. Успішна імплементація такої системи в Україні дозволить суттєво зменшити кількість документів, що подаються для отримання дозволів, та забезпечить їх електронне погодження державними органами влади, які залучені до дозвільних процедур. Вже восени ми очікуємо на перші результати тестування та реалізацію пілотних проектів».

Руслан Стрілець, в.о. директора департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, поділився досвідом запровадження першої електронної послуги у сфері охорони довкілля, що передбачає можливість реєстрації декларації на відходи в електронній формі.

«Технічні питання запровадження електронних послуг вирішуються швидко. Від презентації пілотної послуги із реєстрації декларації на відходи до подання першої декларації пройшло лише 7 днів. Ключова проблема – законодавче забезпечення. Потрібно терміново активізувати роботу над затвердженням нового порядку подання декларації про відходи», – прокоментував Руслан Стрілець. «Далі треба запроваджувати нові електронні послуги для дозволів на операції у сфері поводження з відходами та дозволів на спеціальне водокористування і рухатися до автоматизації державного контролю у сфері охорони довкілля. Декларація – це лише перший крок», – додав керівник департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської ОДА.

Микола Шлапак, консультант інформаційного проекту «Нетрадиційний газ в Україні», представив результати дослідження «Інструменти електронного урядування для дозвільних процедур у сфері охорони довкілля» з оглядом міжнародного досвіду використання електронних послуг для отримання екологічних дозволів та можливостей для України у цій сфері.

Представники регіональних дозвільних органів у сфері екології та природних ресурсів з Чернігова, Харкова, Полтави, Херсону, Сум та Луцька надали конкретні зауваження щодо розвитку електронних послуг у сфері охорони довкілля, які найближчим часом будуть передані до Міністерства екології та природних ресурсів та Державного агентства з питань електронного урядування.

Учасники круглого столу, серед яких були представники регіональних дозвільних органів, державних органів, які надають погодження на видачу екологічних дозволів, а також представники бізнесу розраховують на конкретні результати пілотних проектів вже до кінця 2015 року.

Інструменти електронного урядування для дозвільних процедур у сфері охорони довкілля

Завантажити .pdf.