Парламентські обговорення перспектив видобування сланцевого газу

22 травня 2013 року у Комітеті з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Верховної Ради України відбулися слухання на тему: «Екологічні проблеми видобування сланцевого газу в Україні».

На засіданні були представлені органи державної влади та самоврядування, громадські екологічні організації, компанії Шелл (Shell) та Шеврон (Chevron). Предметом обговорення стали екологічні ризики розробки родовищ нетрадиційного газу на Юзівській та Олеській ділянках та методи мінімізації таких ризиків. Як повідомляє прес-служба Комітету, йшлося про ризики забруднення водоносних горизонтів та водних об‘єктів, використання води при видобуванні, технологічне використання хімічних речовин, поводження з відходами буріння, ймовірність викидів парникових газів при видобуванні нетрадиційного газу.

Представники громадських організацій наголосили на необхідності забезпечення відкритості та прозорості всіх процесів, що стосуються розробки сланцевого газу в Україні та тісній співпраці Шелл і Шеврон з місцевими громадами. Зокрема, Олег Перегон, голова Харківської обласної громадської організації “Зелений Фронт”, звернув увагу присутніх на існуючі опубліковані висновки експертних та наукових установ світу щодо видобування сланцевого газу. Олег Перегон навів положення резолюції Міжнародного союзу охорони природи (МСОП), що була прийнята у вересні минулого року і містить такі основні вимоги: безумовна заборона використання методу гідравлічного розриву поблизу основних запасів питної води, у районах сейсмічних розломів, районах з дефіцитом питної води, природоохоронних територій. Крім того, керівник природоохоронної організації наголосив не неготовності українського законодавства до регулювання діяльності із видобування сланцевого газу, посилаючись на висновки дослідження “Сланцевий газ України” Агентства США з міжнародного розвитку.

Грехем Тайлі, голова Шелл в Україні, наголосив на світових принципах роботи компанії у видобуванні таких ресурсів, що спрямовані на захист води, повітря, флори та фауни та місцевих громад. До початку будь-яких робіт компанія провела громадські слухання та отримала дозвіл громади на буріння свердловини, експертна компанія та обласна СЕС провели первинну оцінку стану водоносних горизонтів в районі буріння, «Шелл» побудувала об’їзну дорогу для зменшення транспортного руху через село неподалік тощо. Таким чином, пан Тайлі підкреслив, що існують технічні рішення, що спрямовані на зменшення впливу проекту на населення та довкілля. Пана Тайлі підтримав і Пітер Кларк, регіональний менеджер Шеврон в Україні.

Раніше, 15 травня 2013 року, відбулися слухання на тему «Видобуток сланцевого газу в Україні: перспективи та виклики» в Комітеті Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки.

У слуханнях взяли участь народні депутати України, представники Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Державної служби геології та надр, ПАТ «Укргазвидобування», Донецької, Харківської та Івано-Франківської обласних державних адміністрацій, академічних і галузевих інститутів, громадських організацій, в т.ч. екологічного спрямування, а також представники іноземних компаній та представництв: ТОВ «Шелл Юкрейн Експлорейшн енд Продакшн І», “Шеврон Україна”, Американської торговельної палати, “ЕксонМобіл Експлорейшн Енд Продакшн Юкрейн Бі.Ві”, Посольств Великої Британії, Королівства Нідерландів, США.