Проекти з вивчення газогідратів у світі

Газогідрати – це сполуки води та газу, які є стійкими при низьких температурах та підвищеному тиску. Найпоширенішими газогідратами є гідрати метану  – сполуки води та метану, поклади яких в донних осадових породах морів та океанів є досить значними в різних частинах світу і які в перспективі можуть стати альтернативним джерелом природного газу.

Складність у використанні метану з газогідратів полягає в технологічних труднощах видобутку, а також в ризиках для довкілля та безпеки, пов’язаних з можливістю раптових викидів великої кількості метану.

Згідно з інформацією Адміністрації енергетичної інформації США, за різними оцінками світові запаси природного газу у формі газогідратів складають від 283 до 2831 трильйонів метрів кубічних. Однак практичний видобуток на даному етапі розвитку технологій та із врахуванням інших наявних ресурсів природного газу в найближчі роки не розглядається.

Поки існують лише окремі дослідницькі проекти, які працюють над дослідженням та випробовуванням різних технологічних підходів для видобутку природного газу з газогідратів. Окремі з них досягли певних практичних успіхів і на тестових свердловинах продемонстрували технічну можливість видобутку метану з газогідратів, проте про комерційний видобуток говорити ще дуже рано.

За інформацією Програми з охорони навколишнього середовища ООН (UNEP Global Outlook on Methane Gas Hydrates), вивчення газогідратів проводилося або продовжується на 42 ділянках по всьому світу.

Проекти з вивчення газогідратів. За даними UNEP Global Outlook on Methane Gas Hydrates

Проекти з вивчення газогідратів. За даними UNEP Global Outlook on Methane Gas Hydrates

Зокрема, в травні 2012 року компанія ConocoPhillips спільно з Департаментом енергетики США та Japan Oil, Gas and Metals National Corporation завершили практичний експеримент із видобутку природного газу з газогідратів на Алясці. Проект був ініційований для польового тестування технології видобутку метану з газогідратів шляхом заміщення метану двоокисом вуглецю. Тестова свердловина Iġnik Sikumi #1 була пробурена в 2011 році, а видобуток метану тривав з січня по травень 2012 року. В свердловину, пробурену в товщі покладів газогідратів, під тиском закачувалась суміш азоту та двоокису вуглецю. Молекули двоокису вуглецю заміщували метан, формуючи гідрат двоокису вуглецю, тоді як вільний метан піднімався на поверхню. Відповідно до підсумкового звіту за результатами експериментального видобутку, під час експериментального видобутку в свердловину було закачано 4,74 тисяч стандартних метрів кубічних азоту та 1,38 тисяч стандартних метрів кубічних двоокису вуглецю. Близько 70% азоту та біля 40% двоокису вуглецю повернулося на поверхню разом із видобутим метаном, іншими газами, піском та водою. За час проведення експериментальних робіт було видобуто 24,2 тисячі стандартних метрів кубічних метану.

Свердловина для дослідження газогідратів на Алясці. Джерело energy.gov

Свердловина для дослідження газогідратів на Алясці. Джерело energy.gov

У березні 2013 року Japan Oil, Gas and Metals National Corporation оголосила про отримання притоку метану зі свердловини, пробуреної неподалік берегів Японії. Свердловина була пробурена в шар покладів газогідратів на глибині 270-330 метрів від морського дна. Тестування свердловини тривало з 12 по 18 березня 2013 року. В даному проекті використовувалася технологія дренажу або штучного зменшення тиску в пласті газогідратів, в результаті чого метан вивільняється і потрапляє до стовбура свердловини. Під час тестування свердловини було видобуто близько 120 000 метрів кубічних природного газу або близько 20 000 метрів кубічних на добу. В компанії розраховують здійснити ще одну спробу експериментального видобутку на другому етапі проекті і розпочати комерційний видобуток в 2016-2018 роках.

Спалення природного газу з газогідратів на факелі. Джерело jogmec.go.jp

Спалення природного газу з газогідратів на факелі. Джерело jogmec.go.jp

Серед інших країн в даному напрямку ведуть дослідження Канада, Індія, Китай, Нова Зеландія, Тайвань, Бразилія, Чилі та Уругвай.