Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США

Представник інформаційного проекту “Сланцевий газ в Україні” взяв участь в оглядовому візиті на газовий проект компанії Шелл в окрузі Тайога, штат Пенсильванія, США. Візит був організований компанією Шелл для поширення інформації про технології та практики видобування нетрадиційного газу.

Серед представників української громадськості були керівники і члени неурядових організацій та ініціативних груп, науковці, журналісти.

Місцевість

Великий каньйон. Пенсильванія

Великий каньйон. Пенсильванія

Округ Тайога розташований на північному-сході штату Пенсильванія. Населення округу, за даними 2012 року, складає 42 577 осіб. Середній рівень прибутку на одну особу в 2011 році складав 21 420 доларів, що на 23% нижче, ніж середній рівень у штаті Пенсильванія. Площа округу – 2936,5 кілометрів квадратних. Середня щільність населення складає 14 осіб на квадратний кілометр.

Для порівняння, щільність населення в Донецькій області складає 165 осіб на квадратний кілометр, в Харківській області – 87 осіб на квадратний кілометр. Однак, ці цифри включають обласні центри і великі міста. Середня щільність населення в Первомайському районі Харківської області, де компанія Шелл завершила буріння першої свердловини Біляївська 400, складає 14 осіб на квадратний кілометр. Середня щільність населення в штаті Пенсильванія складає 110 осіб на квадратний кілометр.

Шелл в окрузі Тайога

Округ Тайога

Компанія Шелл розпочала свою діяльність із видобутку сланцевого газу в штаті Пенсильванія в 2010 році після придбання активів компанії East Resources за 4,7 мільярда доларів. East Resources була заснована в 1983 році для реалізації проектів із видобування традиційного природного газу, а після перших успішних проектів із розробки нетрадиційного газу на родовищі Марселлус у 2000-х роках розширила сферу інтересів і на сланцевий газ. Внаслідок укладання угоди Шелл стала власником прав на розробку покладів сланцевого газу на площі  2 630,5 кілометрів квадратних в Пенсильванії, Західній Вірджинії та штаті Нью-Йорк.

За даними сайту Шелл, нині ліцензована площа для видобутку сланцевого газу на родовищі Марселлус складає 3 642,2 кілометра квадратних. Активний видобуток сланцевого газу ведеться в окрузі Тайога, а розвідка –  також в округах Лоуренс та Батлер. Шелл пробурила близько 250 свердловин станом на 2013 рік.

Програма візиту

Програма візиту української делегації передбачала знайомство із загальними принципами роботи компанії Шелл, технологіями, які використовуються для видобування сланцевого газу в Песильванії, системою поводження з водою для видобування сланцевого газу, а також відвідування ділянок на різних етапах виробничого циклу: ділянки, де ведуться земляні роботи і вирівнювання майданчика; ділянки, де завершується буріння горизонтальної частини свердловини; ділянки, де здійснюється очищення стовбура свердловини і вибурювання пробок, які розділяли різні стадії гідророзриву; ділянки, де завершено всі роботи і здійснюється видобуток природного газу.

Найближчим часом на сайті “Сланцевий газ в Україні” за посиланнями нижче з’являться більш детальні розповіді про технологічні особливості видобутку сланцевого газу, систему поводження з водою, вплив газової індустрії на довкілля та соціальне середовище.

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 2 – Буріння свердловин та проведення гідророзриву

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 3 – Система поводження з водними ресурсами

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 4 – Вплив на довкілля

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 5 – Вплив на економіку та соціальне середовище