Шелл продовжує екологічний моніторинг в зонах впливу бурових майданчиків

Компанія «Шелл» провела черговий етап моніторингу екологічних показників в зонах впливу бурових майданчиків свердловин Біляївська-400 і Ново-Мечебилівська-100 в Первомайському та Близнюківському районах Харківської області.

Моніторинг проводився до початку робіт і після завершення буріння на двох свердловинах, а також після проведення гідророзриву пласта (ГРП) на свердловині Біляївська-400. Оцінювалися ключові показники стану навколишнього середовища: якість водних ресурсів, стан грунту і радіаційний фон. Заміри і відбір проб проводили фахівці Харківського обласного лабораторного центру Державної санітарно-епідеміологічної служби України за участю фахівців «Шелл».

Компанія «Шелл» контролює стан навколишнього середовища в зонах впливу бурових майданчиків, керуючись як законами України в цій сфері, так і міжнародними стандартами. План моніторингу узгоджений і контролюється Департаментом екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації та Державною санітарно-епідеміологічною службою.

Моніторинг водних ресурсів компанія «Шелл» та контролюючі організації проводили відповідно до кількох показників. Під час проведення робіт на свердловинах кожен квартал лабораторія робила хімічний, санітарно-мікробіологічний і вірусологічний аналіз проб води в артезіанських свердловинах на бурових майданчиках. На майданчиках вівся облік кількості використовуваної води і перевірка водомірних лічильників. Ці дані відповідальні співробітники заносили в журнал, його ведення перевірялося раз на місяць.

Додатково фахівці державної лабораторії проводили контроль якості води в приватних криницях та відкритих водоймах найближчих сіл – с. Веселе (Первомайський район) та с. Алісівка (Близнюківський район). Нагадаємо, що ще до початку буріння з ініціативи компанії «Шелл» експерти обласної СЕС, а також екологічної консалтингової компанії AECOM (Великобританія) провели моніторинг питної води в колодязях місцевих жителів. Тому зараз є можливість порівнювати дані та контролювати стабільність показників.

Під час даного етапу моніторингу було досліджено 16 приватних колодязів, а також відкриті водойми сіл Веселе, Привілля і Алісівка.

Впливу роботи бурових майданчиків на стан водних ресурсів виявлено не було. Згідно з даними аналізу, порівняно з 2013 роком деякі санітарно-хімічні і мікробіологічні показники навіть демонструють позитивну динаміку якості води в приватних криницях.

Зокрема, за результатами аналогічних досліджень 2012-2013 рр. у всіх колодязях сіл Веселе, Алісівка і Привілля вода не відповідала нормативним вимогам за мікробіологічними показниками. Цього року вода третина досліджених колодязів не містить кишкових паличок. Також за рік знизився рівень аміаку, нітритів, заліза, кальцію і карбонатів.

Аналіз проб грунту в санітарно-захисній зоні бурових майданчиків і в зоні найближчої житлової забудови показав, що вміст у грунті хімічних речовин (свинцю, міді, цинку, кадмію, ксилолу, толуолу, нафтопродуктів, хлоридів, сульфатів, солей важких металів) не перевищує допустимого рівня згідно п.2.1.4 ДСанПіН 2.2.7-029-99 «Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров’я населення» та «Методичних вказівок з оцінки ступеня небезпеки забруднення грунту хімічними речовинами» №4266-87. Так само не виявлено перевищення вмісту хімічних речовин у грунті довколишніх населених пунктів (сіл Веселе і Алісівка).

Радіологічні дослідження території майданчиків Біляївська-400 і Ново-Мечебилівська-100 і грунту в санітарно-захисній зоні навколо майданчиків також підтвердили відсутність негативного впливу діяльності компанії. Результати показали, що рівень гамма-випромінювання не тільки не перевищує, а й дещо нижче середнього значення природного фону для території Харківської області.