Сланцевий газ в Китаї

Китай володіє одними з найбільшими у світі запасами сланцевого газу. За оцінками Адміністрації енергетичної інформації США, технічно видобувні запаси сланцевого газу в Китаї складають 32 трильйони метрів кубічних. За оцінками Міністерства землі і ресурсів Китаю, представленими у Плані дій щодо видобутку сланцевого газу в 2011-2015 роках, видобувні запаси країни складають біля 25,1 трильйонів метрів кубічних. Найбільш перспективними для видобутку вважаються басейни Тарім, Сичуань та Ордос.

Основні родовища сланцевого газу в Китаї. Джерело: EIA Technically Recoverable Shale Oil and Shale Gas Resources

Основні родовища сланцевого газу в Китаї. Джерело: EIA Technically Recoverable Shale Oil and Shale Gas Resources

Сланцеві породи на території Китаю залягають на глибині від 3 до 5 і інколи навіть 8 кілометрів.

Відповідно до національного плану дій щодо видобутку сланцевого газу, до 2015 року має бути проведене всеохоплююче дослідження запасів сланцевого газу, розроблена законодавча та регуляторна база, визначено від 30 до 50 перспективних для видобутку площ та збільшено видобуток до 6,5 мільярдів метрів кубічних сланцевого газу на рік. До 2020 року планується наростити видобуток сланцевого газу до 60-100 мільярдів метрів кубічних на рік. Разом з тим, за усередненим прогнозом аналітиків, опитаних агентсвом Bloomberg, видобуток сланцевого газу в Китаї в 2020 році досягне лише 18 мільярдів метрів кубічних.

В Китаї вже відбулося 2 тендери щодо ділянок для видобутку сланцевого газу, а проведення третього тендеру планується на початок 2014 року. В першому тендері було визначено 2 переможця, що отримали право видобутку на 4 ділянках, а в другому тендері – 16 переможців, які отримали право видобутку на 19 ділянках. Незважаючи на досить велику кількість компаній, які отримали ліцензії на видобуток сланцевого газу, геолого-розвідувальні роботи активно здійснюються лише окремими з них через потребу у вагомих фінансових інвестиціях. Оцінки вартості буріння однієї свердловини в Китаї різняться і складають від 13-16,6 до 27-37 мільйонів доларів.

Перша свердловина на сланцевий газ в Китаї була пробурена в 2009 році, а перша горизонтальна свердловина –  в 2011 році.

Станом на лютий 2013 року було інвестовано 1,14 мільярда доларів у видобуток сланцевого газу і пробурено більше 80 свердловин, включаючи понад 20 горизонтальних свердловин. В 2012 році видобуток сланцевого газу, поставленого в мережу через систему трубопроводів, склав 15 мільйонів метрів кубічних, а загальний видобуток від початку робіт – 30 мільйонів метрів кубічних.

Ключову роль у видобутку сланцевого газу в Китаї відіграють найбільші національні компанії, зокрема PetroChina та Sinopec.

За останніми повідомленнями, компанія Sinopec (China Petrochemical Corporation) пробурила 30 пілотних свердловин на родовищі Фулінг басейну Сичуань. 6 з цих свердловин видають щодоби 1,06 мільйонів метрів кубічних природного газу або близько 180 000 метрів кубічних на добу на одну свердловину. Найбільш продуктивна свердловина видає аж 547 000 метрів кубічних на добу. Ці 6 свердловин є найуспішнішими серед усіх пробурених в Китаї і демонструють потенціал нарощування видобутку сланцевого газу та досягнення цілей національного плану. Станом на початок грудня 2013 року компанія Sinopec вже видобула 73 мільйони метрів кубічних сланцевого газу. Успішні результати привели до збільшення оцінки видобутку сланцевого газу компанією в 2015 році від 1, як прогнозувалося ще на початку 2013 року, до 5 мільярдів метрів кубічних.

За даними компанії China National Petroleum Corporation (CNPC), що є материнською компанією PetroChina, перша свердловина компанії на сланцевий газ Wei-201 була пробурена у 2010 році на півдні басейну Сичуань і дала комерційний притік газу. В 2011 році було пробурено 4 вертикальних та 4 горизонтальних свердловини і проведено гідророзрив пласта на 5 з них. Горизонтальна свердловина Wei 201-H1 дала притік газу на рівні 11 500 – 13 400 метрів кубічних на добу. За 150 днів тестування зі свердловини було видобуто 1,77 мільйонів метрів кубічних природного газу.

За підсумками 2013 року загальний видобуток сланцевого газу в Китаї склав 200 мільйонів метрів кубічних.

Першим і поки єдиним випадком залучення іноземної нафтогазової компанії до видобутку сланцевого газу є угода про розподіл продукції між китайською компанією CNPC та компанією Шелл, яка була підписана в 2011 році і затверджена урядом Китаю 27 брезня 2013 року. Угода про розподіл продукції передбачає видобування сланцевого газу в басейні Сичуань на площі близько 3,5 тисяч кілометрів квадратних. За інформацією команії CNPC, на цій територій три свердловини дали промисловий притік газу. На найбільш продуктивній свердловині Yang-201 потік природного газу при тестуванні склав 430 000 метрів кубічних на добу.

Інші провідні світові нафтогазові компанії Statoil, ConocoPhillips, BP, Chevron та Exxon Mobil підписали угоди з китайськими національними компаніями про спільне вивчення запасів сланцевого газу, які в майбутньому також можуть бути трансформовані в угоди про розподіл продукції.

Видобування природного газу в Китаї не покриває внутрішнього попиту, який надалі буде лише зростати, тому уряд Китаю стимулюватиме видобуток нетрадиційного газу для зменшення імпорту природного газу.