Україні потрібно терміново врегулювати надання дозвільних документів у сфері відходів

5 березня 2015 року в Американській торгівельній палаті відбувся круглий стіл на тему «Удосконалення дозвільних процедур у сфері охорони довкілля для нафтогазової галузі».

Круглий стіл

Учасники круглого столу наголосили на нагальності запровадження процедури видачі дозволів на операції у сфері поводження з відходами та подальшого удосконалення дозвільних процедур в області охорони довкілля, в тому числі за рахунок інструментів електронного урядування.

«Протягом останніх десяти місяців в Україні відсутня процедура отримання дозволів на операції у сфері поводження з відходами, що, звичайно, ускладнює і господарську діяльність компаній, і роботу державних органів – департаментів екології та природних ресурсів обласних державних адміністрацій», – заявив Кирило Томляк, директор ТОВ «КТ-Енергія», відкриваючи засідання круглого столу.

«Питання дозволів у сфері відходів є найбільш актуальним та першочерговим, однак і в інших дозвільних процедурах у сфері охорони довкілля також необхідні удосконалення, в тому числі за рахунок використання інструментів електронного документообігу», – відзначив Микола Шлапак, консультант проекту “Нетрадиційний газ в Україні”.

За словами Олександра Семенця, заступника директора департаменту дозвільно-ліцензійної діяльності та регуляторної політики Міністерства екології та природних ресурсів України, проект порядку отримання дозволів на операції у сфері поводження з відходами був розроблений вчасно і ще в травні минулого року направлений на погодження до зацікавлених центральних органів виконавчої влади. Однак процес погодження затягнувся, і через оновлення складу Кабінету Міністрів України 17 січня 2015 року проект порядку був направлений на черговий раунд погоджень.

«На даний час ми отримали погодження від 3 заінтересованих органів центральної виконавчої влади, а від 3 інших – досі очікуємо», – прокоментував ситуацію Олександр Семенець.

Після отримання всіх погоджень проект Постанови Кабінету Міністрів України ще повинен пройти правову експертизу у Міністерстві юстиції України, а також фахову та юридичну експертизу Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Віталій Маковський, начальник відділу дозвільної системи у сфері господарської діяльності департаменту дерегуляції та розвитку підприємництва Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, представив результати роботи в частині дерегуляції та спрощення дозвільної системи, в тому числі щодо запровадження електронного документообігу.

«Підґрунтя для запровадження електронного документообігу та електронного подання заяв на отримання дозвільних документів закладено Законом України №1252, прийнятим в травні минулого року. Ці зміни будуть закріплені у спеціальних законах при подальшому удосконаленні законодавства щодо дозвільної системи у сфері господарської діяльності», – відзначив Віталій Маковський.

Віталій Маковський також заявив, що із набуттям чинності прийнятого Верховною Радою України законопроекту №1580 будуть ліквідовані дозвільні центри, а їх функції будуть передані центрам надання адміністративних послуг, однак це не вплине на проходження дозвільних процедур суб’єктами господарювання.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України спільно з Державним агентством з питань електронного урядування України розробили план запровадження електронних адміністративних послуг. Для обговорення громадськості представлено проект переліку пріоритетних для запровадження в електронній форму адміністративних послуг, серед яких зазначені і дозвільні документи у сфері охорони довкілля.

«Запровадження електронних послуг дозволить зменшити роль людського фактору при наданні адміністративних послуг, а також модернізувати сферу дозвільних послуг», – зазначив Єгор Стефанович, директор департаменту інформаційних технологій Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. «Важливим елементом такої модернізації буде запровадження системи електронної взаємодії органів державної влади, а також робота єдиного порталу надання адміністративних послуг, який об’єднає всі електронні послуги та дозволить компаніям відстежувати процес розгляду заяв через мережу інтернет», – додав Єгор Стефанович.

Данило Молчанов презентував напрацювання Державного агентства з питань електронного урядування України щодо розробки електронної системи здійснення дозвільних процедур у сфері поводження з відходами.

«Пілотним проектом у сфері електронних дозвільних процедур в частині охорони довкілля є розробка системи електронного подання декларації про відходи», – зазначив Данило Молчанов. «Електронна система підвищить прозорість процедури подання декларації, дозволить подавати декларацію у будь-який час та відстежувати процес її реєстрації, а також спростить доступ до архіву декларації про відходи. В подальшому електронна система може бути масштабованою та включити також можливість електронного подання заяви на отримання дозволу на операції у сфері поводження з відходами» , – заявив Данило Молчанов.

Першим кроком для втілення проекту буде затвердження порядку подання декларації про відходи, проект якого містить положення про можливість подання декларацій в електронній формі. Вже найближчим часом робота системи буде протестована в департаментах екології та природних ресурсів кількох обласних адміністрацій, а в подальшому запроваджена на всій території України.

Круглий стіл проведено ТОВ «КТ-Енергія», що здійснює консультування в області енергетики та нетрадиційних джерел енергії, в рамках проекту «Український інститут газу нетрадиційних джерел» , що реалізується компанією «Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В.» спільно з Британською Радою (Україна).

Previous Image
Next Image