ЄС та США ввели додаткові санкції проти нафтогазових компаній РФ

У п’ятницю 12 вересня ЄС та США ввели в дію додатковий пакет санкцій проти Росії. Нові санкції, зокрема, спрямовані і на найбільші нафтогазові компанії РФ.

ЄС заборонив європейським компаніям надавати послуги, необхідні для глибоководної розвідки та видобутку нафти, розвідки та видобутку нафти в Арктиці, а також для проектів з розробки покладів сланцевої нафти в Росії. Серед заборонених послуг – буріння, тестування свердловин, геофізичні дослідження та послуги із обладнання свердловин, а також постачання спеціалізованих плаваючих платформ для глибоководного буріння.

Щоправда, така заборона ЄС не стосується попередньо укладених договорів і не може перешкоджати виконанню зобов’язань за договорами або рамковими угодами, укладеними до 12 вересня 2014 року, або додатковими контрактами, необхідними для виконання таких договорів та угод.

Заборона також не діятиме у випадку, коли надання послуг необхідне для упередження настання шкоди для довкілля або здоров’я людей.

Крім того, європейські санкції передбачають заборону надання інвестиційних послуг для найбільних нафтових компаній РФ, а саме: Роснефть, Транснефть, Газпромнефть. Обмеження стосується інвестиційних послуг щодо цінних паперів (наприклад, участь в розміщенні акцій, бондів чи інших боргових зобов’язань), термін обігу яких перевищує 30 днів.

США ввели санкції проти нафтогазових компаній Транснефть, Газпронефть, Лукойл, Газпром та Сургутнефтегаз. Санкції проти Роснефти були введені раніше.

Американським компаніям заборонено надавати російським нафтогазовим компаніям обладнання, послуги та технології для підтримки розвідки або видобутку глибоководної нафти, нафти арктичного шельфу та сланцевої нафти на території РФ або її морської зони. Санкції включають заборону на послуги з буріння, геофізичні дослідження, геологічні послуги, логістичні та управлінські послуги, а також послуги з моделювання та картування. Попередній раунд санкцій заброняв експорт обладнання, однак не передбачав заборону на надання послуг для видобутку нафти.

Санкції проти Росії відтермінують розвиток проектів з видобутку нетрадиційних вуглеводнів

Документи про запровадження санкцій з боку США не містять обмежень їх застосування лише до майбутніх проектів, тому, цілком вірогідно, заборона постачання технологій та обладнання може вплинути і на поточні проекти американських компаній на територій РФ.

Санкції не передбачають заборони на участь в газових проектах, однак, якщо газ видобувається разом із нафтою, то такі проекти також потрапляють під дію санкцій.

Санкції США також передбачають заборону на фінансування та надання позик терміном понад 90 днів.

Додаткові санкції через брак внутрішніх фінансових та технологічних ресурсів можуть ускладнити реалізацію заявлених масштабних проектів із видобутку нафти, зокрема, спільного проекту ExxonMobil та Роснефть на арктичному шельфі, спільних проектів BP і Роснеть та Shell і Газпромнефть із видобутку сланцевої нафти.

Одним з найбільших таких проектів є проект компаній ExxonMobil та Роснефть у Карському морі. 9 серпня 2014 року спільне підприємство Карморнефтегаз розпочало буріння першої пошукової свердловини Університетська-1, яка може стати найпівнічнішою нафтовою свердловиною в РФ. Площа структури Університетська складає 1200 кілометрів квадратних, а ресурси оцінюються на рівні 1,3 млрд тонн нафтового еквіваленту. Буріння свердловини здійснюється з платформи West Alpha норвезької компанії North Atlantic Drilling і за планом має тривати близько 2 місяців.

Карське море

Карське море. Малюнок з сайту rosneft.ru

Юристи нафтогазових компаній будуть ретельно вивчати наслідки чергового раунду санкцій проти російських нафтогазових компаній, однак ризик призупинення розвитку багатообіцяючих проектів є високим. Буріння свердловини Університетська 1 може бути зупинене на півдорозі вже до 26 вересня.

Офіс з контролю за закордонними активами у своєму розпорядженні визначив, що діяльність, що підпадає під санкції, в рамках існуючих контрактів має бути припинена до початку доби 26 вересня за східноамериканським часом (7 година ранку за київським часом). Після припинення діяльності, яка потрапила під санкції, американська компанія має протягом 10 днів подати детальниій звіт до Офісу з контролю за закордонними активами із зазначенням контрагентів, опису та графіку проведених робіт.

Посилення санкцій відбувається на фоні падіння ціни на нафту. Вартість нафти марки Brent на світовому ринку в ході торгів у понеділок 15 вересня знизилася до 97 доларів за барель (-10% за останні 6 місяців), сягнувши найнижчого рівня за останні два роки. Вартість нафти марки Urals, яка є орієнтиром для ціни експорту нафти з РФ, станом на 14 вересня складала 94.1 долари за барель. Зниження ціни на нафту може бути додатковим чинником, який впливатиме на перспективи нафтовивидобувних проектів в РФ, зменшуючи їх інвестиційну привабливість.

Сланцевий газ в Російській Федерації