У Львові погодили проект угоди про розподіл вуглеводнів з Олеської ділянки

Після довгих дискусій, що тривали з 10 години ранку до 8 години вечора, Львівська обласна рада погодила проект угоди про розподіл вуглеводнів між державою Україна, компанією Шеврон Юкрейн Б. В. та ТОВ «Надра Олеська». За відповідне рішення проголосували 66 депутатів обласної ради, в той час як для прийняття рішення необхідно було мінімум 59 голосів “ЗА”.

Нижче наведено звіт із описом подій, коментарі, фото та відеоматеріали.

В сесійній залі на початку засідання було зареєстровано 79 депутатів Львівської обласної ради. Частина із зареєстрованих депутатів представляють фракцію ВО “Свобода”, яка ще 2 жовтня під час громадського обговорення виступила проти погодження угоди про розподіл вуглеводнів з компанією Шеврон.

В засіданні облради брали участь міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький, народний депутат і голова комітету ВР з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірина Сех, голова Львівської обласної державної адміністрації Віктор Шемчук, заступник міністра екології та природних ресурсів Олександр Сушко, радник міністра екології та природних ресурсів Володимир Ігнащенко, народні депутати Юрій Дерев’янко, Андрій Тягнибок, Ігор Васюник, представники органів місцевого самоврядування.

Міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький

Міністр енергетики і вугільної промисловості Едуард Ставицький

За словами Едуарда Ставицького, погодження Львівською обласною радою проекту угоди про розподіл вуглеводнів, що видобуватимуться в межах ділянки Олеська, є відповідальним та державницьким рішенням депутатів обласної ради, що уможливлює економічне зростання регіону та енергонезалежність всієї країни. “Разом ми наближаємось до нашої мети – руйнування монополії в газопостачанні України та розвитку конкурентного ринку вуглеводнів, без цінового та політичного диктату”, – прокоментував рішення депутатів міністр енергетики та вугільної промисловості.

Натомість, Ірина Сех відзначила, що погодження проекту Угоди про розподіл вуглеводнів між державою Україна, компанією Шеврон Юкрейн Б. В. та ТОВ «Надра Олеська» є актом зради інтересів країни та громади Львівської області з боку тушкованих депутатів львівської обласної ради – щуриків, що не встояли перед батогами та пряниками засланця Шемчука (голова ЛОДА, колишній прокурор львівської області) та сланцевого лобіста Ставицького. Громада Львівщини не пробачить зради, люди піднімуться, адже дана угода загрожує довкіллю регіону та містить ознаки корупції.

Одночасно, за словами Ігоря Васюника, видобування нетрадиційних вуглеводнів на Олеській ділянці повністю відповідає інтересам держави та місцевих громад. Одночасно, за словами пана Васюника ТОВ «Надра Олеська» буде прибрано з УРП, як тільки його політична сила прийде до влади.

На початку засідання, народний депутат України Юрій Дерев’янко закликав депутатів обласної ради не включати питання розгляду УРП до порядку денного. Натомість, народний депутат Ігор Васюник виступив за підтримку проекту угоди, звернувши увагу на потенціал створення нових робочих місць та інвестицій в регіон.

Голова комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради Олексій Балицький зауважив, що проект рішення про погодження угоди не розглядався комісією і його варто спочатку обговорити на засіданні робочої групи, створеної для аналізу проекту УРП, а лише потім включати до порядку денного засідання обласної ради.

На засіданні зачитали перелік депутатів, які поставили підписи за включення питання розгляду УРП до порядку денного. Частина залу зустріла це галасом та криками “Ганьба!”.

Розгляд проекту угоди з компанієї Шеврон супроводжувався нечисельним протестом громадськості.

Після обговорення і виступів представників фракцій 66 депутатів обласної ради проголосували за включення питання розгляду УРП до порядку денного.

Далі було оголошено перерву, після якої противники погодження угоди про розподіл продукції заблокували трибуну з вимогою вислухати представника компанії Шеврон. Перерву було продовжено на годину, однак через блокування трибуни вона тривала більше двох годин, а близько 15.30 засідання обласної ради відновилося. Голова обласної ради Петро Колодій зачитав лист від компанії Шеврон, де акцентувалася увага на високих стандартах роботи компанії, в тому числі в частині суворого дотримання антикорупційного законодавства.

Львівська обласна рада

Після цього продовжилося обговорення та виступи депутатів, під час яких неодноразово лунали звинувачення в зраді інтересів виборців, тиску на депутатів обласної ради, корупційному характері угоди тощо. Лише після 7 години вечора відбулося голосування за взяття поданого проекту рішення про погодження угоди про розподіл продукції за основу. “ЗА” проголосували 67 депутатів обласної ради, то ж рішення було прийняте за основу з подальшим доопрацюванням.

Голова комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради Олексій Балицький запропонував декілька змін і доповнень до прийнятого за основу рішення облради. Зокрема, мова йшла про скорочення терміну дії угоди про розподіл продукції із 49 до 15 років, а також скорочення площі ділянки до 2000 кілометрів квадратних тощо, однак ці пропозиції не були підтримані депутатами.

Також не були схвалені ініціативи щодо обмеження предмету угоди лише сланцевим газом, а не будь-якими вуглеводнями, пропозиції щодо запровадження додаткових зборів на користь місцевих бюджетів і ін.

Протести лунали і безпосередньо в залі засідань обласної ради.

Близько 8 години вечора відбулося голосування за прийняття рішення про погодження проекту УРП з Шевроном в цілому – 66 депутаті обласної ради проголосували “ЗА”. Поіменні результати голосування можна завантажити за посиланням.

В залі знову залунали крики “Ганьба!” від представників партії ВО “Свобода”, а головуючий продовжив ставити на голосування інші питання порядку денного.

Робочий варіант рішення, схваленого Львівською облрадою в цілому. Текст з FB сторінки Олександра Ганущина.

ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСНА РАДА
Проект
Ініціатор – депутат Львівської обласної
ради Дзюдзь М.С. зі змінами Ганущина та Колодія
20 37 03.10 2013

Про погодження проекту Угоди про
розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться
у межах ділянки Олеська між державою Україна,
компанією “Шеврон Юкрейн Б.В.” та товариством
з обмеженою відповідальністю “Надра Олеська”

Розглянувши листи Міністерства екології та природних ресурсів України від 12 червня 2013 року № 9274/06/10-13 та від 11 вересня 2013 року № 9579/07/10-13 про винесення на розгляд та погодження сесією Львівської обласної ради проекту Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська, між державою Україна, компанією “Шеврон Юкрейн Б.В.” та товариством з обмеженою відповідальністю “Надра Олеська”, керуючись статтею 43, 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статтями 4, 9-1 Кодексу України про надра, статтею 11 Закону України “Про угоди про розподіл продукції”, Львівська обласна рада
ВИРІШИЛА:

1. Погодити проект Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська, між державою Україна, компанією “Шеврон Юкрейн Б.В.” та товариством з обмеженою відповідальністю “Надра Олеська” (Угода).

2. Рекомендувати Кабінету Міністрів України включити до складу Міжвідомчої комісії з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції депутатів Львівської обласної ради:
- Колодія Петра Несторовича;
- Пісного Василя Михайловича;
- П’ятака Валерія Альбертовича;
- Кадикала Миколу Олеговича;
- Юринець Оксану Василівну;
- Дзюдзя Михайла Семеновича;
- Грещука Ігоря Станіславовича;
- Ганущина Олександра Олександровича;
- Батенка Тараса Івановича;
- Балицького Олексія Михайловича.

3. Голові обласної державної адміністрації В. Шемчуку:
- до 20 грудня 2013 року разом з визначеними представниками від Кабінету Міністрів України, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної ради, депутатами Львівської обласної ради переліченими у п.2 даного рішення, розробити проект договору між Кабінетом Міністрів України та Львівською обласною радою щодо передачі 10 (десяти) відсотків Процентної частки Держави у прибуткових вуглеводнях, що зазначені в Розділі 26.2 Угоди у розпорядження Івано-Франківської обласної ради або уповноваженої нею організації (компанії) та Львівської обласної ради або уповноваженої нею організації (компанії) для регіональних потреб областей (Процентна частка ) передбачивши при цьому скерування 70 % від Процентної частки області на потреби територій, на яких буде проводитись пошук, розвідка та видобування вуглеводнів у відповідності з умовами Угоди, та представити даний проект на розгляд Львівської обласної та Івано-Франківської обласної рад.

- утворити робочу групу з моніторингу реалізації Угоди та виконання вимог даного рішення , включивши до її складу депутатів Львівської обласної ради, перелічених у п. 2 даного рішення.
- звернутись до Кабінету Міністрів України відповідно до договору щодо виділення субвенції з Державного бюджету обласному бюджету на реалізацію заходів з рекультивації Львівського міського сміттєзвалища та вирішення екологічних проблем у Львівській області у 2013 році в обсязі 12,0 млн. грн. та упродовж 2014-2016 років – по 90,0 млн. грн. щорічно.

4. Звернутися до голови Верховної Ради України, голів парламентських фракцій у Верховній Раді України, з проханням внести на розгляд сесії Верховної Ради України як невідкладний, законопроект у вигляді змін до Бюджетного кодексу України, котрі передбачатимуть:
- віднесення до доходів загального фонду місцевих бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, коштів від використання (реалізації) частини виробленої продукції, що залишається у власності держави та відповідно до угод про розподіл продукції;
- вилучення зі складу доходів Державного бюджету України, частини коштів від використання (реалізації) частини виробленої продукції, що залишається у власності держави та відповідно до угод про розподіл продукції, котрі передаються місцевим бюджетам відповідно до положень Угоди та інших угод про розподіл продукції.

5. Рекомендувати Кабінету Міністрів України розробити відповідний пакет екологічних стандартів та нормативів щодо видобутку природного газу відповідно до Угоди щодо видобутку до підписання Угоди.

6. Рекомендувати Кабінету Міністрів України та сторонам Угоди внести зміни до положення Розділу 28.2 Угоди, доповнивши у першому реченні після слів «… Держава має право» словосполучення наступного змісту: «окрім Процентної частки Держави у прибуткових вуглеводнях для регіональних потреб Івано-Франківської та Львівської областей», а Івано-Франківській обласній раді погодити дані зміни.

7. Встановити, що дане рішення вступає в силу опісля набуття чинності Закону України, яким будуть внесені зміни до Бюджетного Кодексу України, зміст яких викладений у п. 4 даного рішення та виконання п.5 та 6 даного рішення.

8. Рекомендувати Кабінету Міністрів України, сторонам Угоди, повідомляти Львівську обласну раду про всі зміни до Угоди у процесі її виконання.

9. Відокремленим та структурним підрозділам Компанії “Шеврон Юкрейн Б.В.” та товариства з обмеженою відповідальністю “Надра Олеська”, котрі здійснюватимуть на території Львівської області пошук, розвідку та видобуток вуглеводнів, а також іншу діяльність відповідно до Угоди, згідно чинного законодавства сплачувати податок на доходи фізичних осіб за фактичним місцезнаходженням структурних та відокремлених підрозділів до відповідних місцевих бюджетів.

10. Передати для розгляду Міжвідомчої комісії з організації укладення та виконання угод про розподіл продукції пропозиції зібрані робочою групою, створеною розпорядженням голови Львівської обласної ради Від 01 серпня 2013 р. № 1138.

11. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника голови обласної ради Пісного В.М.

Голова обласної ради Петро КОЛОДІЙ