УРП щодо Скіфської ділянки: підписати не можна відкласти

Підписання угоди про видобуток вуглеводнів на Скіфській ділянці Чорного моря може одразу поповнити державний бюджет України на 2,6 мільярда гривень і в перспективі збільшити національний видобуток природного газу на 5-10 мільярдів метрів кубічних на рік. Перемовини з провідними нафтогазовими компаніями світу на чолі з Exxon Mobil тривають вже більше року, але масштабна і багатообіцяюча угода ніяк не скріпиться підписами уповноважених осіб.

Конфлікт в Криму зупинить розвиток проектів із видобутку природного газу

Скіфська ділянка розташована в межах континентального шельфу Чорного моря та має площу 16 698,2 кілометри квадратних, а глибина на ділянці сягає 300-2000 метрів. Ділянка включає всі осадові поклади, що залягають в межах її периметра та обмежені за глибиною користування надрами відміткою 10 тис. метрів від поверхні або геологічним фундаментом (залежно від того, що буде досягнуто раніше).

Розташування Скіфської ділянки

Розташування Скіфської ділянки

Потенціал видобутку природного газу на ділянці оцінюється в 5-10 мільярдів метрів кубічних на рік, а загальні видобувні запаси в межах 200-250 мільярдів метрів кубічних.

Конкурс на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Скіфська, був оголошений ще наприкінці травня 2012 року. Умовами конкурсу передбачалося, зокрема, зобов’язання інвестора щодо геологічного вивчення надр на ділянці, у тому числі тривимірного сейсмічного дослідження та буріння не менш як однієї розвідувальної свердловини протягом першого етапу геологорозвідувальних робіт. Перший етап геологорозвідувальних робіт повинен бути закінчений не пізніше, ніж за 5 років.

13 серпня 2012 року Кабінетом міністрів України були визначені переможці конкурсу на укладення угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах Скіфської ділянки. Право на першочергове укладання угоди про розподіл продукції отримав консорціум компаній на чолі з “Ексон Мобіл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Б.В.” (Нідерланди) – дочірньою компанією “Ексон Мобіл Корпорейшн” (CША). До консорціуму також увійшли компанії “Шелл Експлорейшн енд Продакшн Б. В.” (Нідерланди) – дочірня компанія “Роял Датч Шелл плс” (Великобританія), “АО ОМВ ПЕТРОМ” (Румунія) та публічне акціонерне товариство “Національна акціонерна компанія “Надра України”. Єдиним конкурентом консорціуму на чолі з Exxon Mobil була компанія Lukoil Overseas Ukraine B.V.

Відповідно до умов конкурсу, мінімальний розмір спеціального платежу до державного бюджету, який вноситься інвестором протягом десяти днів після підписання угоди (премія за підписання угоди про розподіл продукції до загального фонду державного бюджету), повинен становити не менш як 2,4 млрд гривень. Exxon Mobil запропонував у заявці навіть дещо більшу суму – 325 мільйонів доларів (2,6 млрд гривень).

Блок Нептун та Скіфська ділянка розташовані поруч

Блок Нептун та Скіфська ділянка розташовані поруч

Важливо, що Exxon Mobil вже має досвід роботи на чорноморському шельфі. Спільно з компанією Petrom Exxon Mobil веде роботи на блоці Нептун глибоководного шельфу румунської частини Чорного моря. Площа блока Нептун складає 9900 кілометрів квадратних, а глибина моря – від 50 до 1700 метрів. Наприкінці 2011 року на даній ділянці було почато бурінняпершої свердловини Доміно 1, яка підтвердила наявність вуглеводнів. В минулому році було завершено масштабну 3Д зйомку на площі 6000 кілометрів квадратних, а також укладено договір на використання бурової платформи Ocean Endeavor для буріння другої свердловини – Доміно 2. За попередніми оцінками, запаси природного газу на даній ділянці оцінюються на рівні 42-84 мільярдів метрів кубічних. Примітно, що блок Нептун та Скіфська ділянка розташовані поруч, і є фактично частинами однієї геологічної формації, тому успіхи в розвідці на румунському шельфі можуть вказувати на перспективність видобутку вуглеводнів і в українській частині шельфу Чорного моря.

Під час оголошення результатів конкурсу щодо Скіфської ділянки Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький прогнозував, що угоду про розподіл продукції буде підписано до кінця 2012 року. Однак, ні у 2012 році, ні у 2013 році цього не сталося. У ЗМІ повідомлялося про наміри уряду підписати угоду спочатку у серпні, далі у жовтні, потім у грудні 2013 року, і врешті у січні 2014 року. Проте кожного разу підписання переносилося. Спочатку одним із суперечливих положень угоди називали норми щодо законодавства, яким вона регулюватиметься, та місця вирішення спорів, а потім на перешкоді, очевидно, стала політична криза в Україні та відставка Кабінету Міністрів, на тлі яких міжнародні нафтогазові та енергетичні компанії не поспішають розширювати співпрацю з Україною.

Разом з цим, законодавство України визначає терміни підписання угод про розподіл продукції. Так, згідно статті 7 Закону України «Про угоди про розподіл продукції», УРП укладається не пізніше, ніж через дванадцять місяців з дня опублікування результатів конкурсу, але за письмовим зверненням інвестора цей строк може бути продовжено на шість місяців. Таким чином, законодавством визначено півторарічний період для підписання УРП, який завершується, власне, сьогодні – 13 лютого 2014 року. Щоправда, у вересні 2013 року в Нью-Йорку Едуардом Ставицьким та компаніями Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, OMV Petrom був підписаний договір щодо укладення угоди про розподіл вуглеводнів щодо Скіфської ділянки. “Ми зробили перший крок згідно з чинним законодавством, що має відбутися під час підписання угоди про розподіл продукції”, – сказав Ставицький після церемонії підписання. Ані тексту даного «договору про укладання договору», ані жодних детальних коментарів щодо його змісту та правових наслідків сторони не оприлюднили, але, вірогідно, що підписання даної угоди може трактуватися як формальне виконання вимог законодавства та дозволить продовжити термін перемовин для погодження та підписання остаточного тексту угоди про розподіл продукції.

Таке погодження, проте, не може тривати вічно. Україна об’єктивно зацікавлена у збільшенні видобутку природного газу на своїй території, а міжнародні нафтогазові компанії на чолі з Ексон Мобіл мають технології та економічну зацікавленість в реалізації цього проекту. З іншого боку, не підписання даної УРП відтерміновує не невизначений термін можливий видобуток в Україні додаткових декількох мільярдів метрів кубічних природного газу на рік, на користь збереження монопольних поставок блакитного палива на український ринок. Боротьба цих протилежних інтересів очевидно і визначатиме місце розташування коми у фразі, що винесена в назву даної статті.

  • Стуликов Артур

    К сожалению для иностранных компаний и к счастью для нас на основании Закона Украины “О соглашениях о распределении продукции” невозможно заключить соглашение, которое будет соответствовать требованиям законодательства – не будет иметь признаков недействительного соглашения.
    Привет инвесторы. Статья 228 ГК Украины. Сделка, направленная на незаконное завладение государственным имуществом является ничтожной. При умысле на заключение ничтожной сделки со стороны инвестора, он обязан уплатить в бюджет всё, что хотел украсть. Патриоты Украины уже стоят на пороге государственной власти.

  • L.A. Wolanskyj

    The title needs to be fixed. It’s a play on the old Russian canard about the placement of a comma. It should read, “To sign impossible to postpone.” This is pretty significant. The current title makes no sense….