Сланцевий газ в Європі: як перейти до промислового видобутку?

27-28 листопада 2013 року в місті Варшава відбулася конференція «Сланцевий газ у світі – Європа 2013», в якій взяли участь кілька десятків компаній з галузі видобутку нетрадиційного газу та сотні відвідувачів.

Сланцевий газ у світі - Європа. Варшава. 27-28 листопада

Сланцевий газ у світі – Європа. Варшава. 27-28 листопада

Одним з ключових питань виступів на конференції був перехід до промислового видобутку сланцевого газу в європейських країнах.

На цей час, саме Польща досягла найбільших серед європейських країн результатів в розвитку видобутку сланцевого газу. Станом на кінець листопада 2013 року в країні видано 99 ліцензій на видобуток сланцевого газу та пробурено 51 свердловину, серед яких 40 вертикальних та 11 горизонтальних. Гідравлічний розрив пласта був проведений на 24 свердловинах. Незважаючи на вихід окремих компаній з польського ринку, суттєвого скорочення темпів буріння не спостерігається: в 2012 році було пробурено 24 свердловини, тоді як в 2013 році вже закінчено буріння 19 свердловин, а на 5 ще продовжуються роботи. До 2016 року планується пробурити додаткові 100-200 свердловин.

Присутні представники індустрії були оптимістично налаштовані щодо майбутнього видобування сланцевого газу в Європі і сходилися до думки, що лише час та інвестиції дадуть конкретні відповіді на питання про дату початку промислового видобутку та його можливі обсяги.

Головний геолог Польщі Пьотр Возняк (Piotr Woźniak) навів приклад пробуреної ще 3 роки тому вертикальної свердловини глибиною 3,5 кілометри, на якій в червні цього року був проведений гідророзрив пласта. «Результати були недостатньо хорошими. Можна сказати, що вони були провальними», – заявив Пьотр Возняк. Однак, компанія, яка володіла концесією на той час, проаналізувала результати і вже в листопаді провела повторний гідророзрив пласта того ж горизонту, а також виконала гідророзрив пласта на іншому, менш глибокому, інтервалі. «Цього разу результати були більшими, ніж очікувалося. Це був успіх. – прокоментував пан Возняк, не називаючи цифр. – Це є уроком, принаймні для мене, що, по-перше, не важливо, яка компанія реалізує проект, а важливий підхід, розуміння та техніка, які застосовуються; по-друге, варто продовжувати докладати зусилля, оскільки те, що було спочатку невдачею, може стати врешті великим успіхом».

Piotr Woźniak

Виступ Пьотра Возняка (Piotr Woźniak)

Учасники ринку очікують на анонсовані зміни до європейського законодавства, які регулюватимуть застосування технології гідравлічного розриву пласта. Ці зміни будуть дуже суттєвими, адже прогнозується внесення змін до 9 директив, зокрема директив щодо використання водних ресурсів та видобутку вуглеводнів, 3 регламентів, а також прийняття 2 додаткових законодавчих актів. За словами Пьотра Возняка, поки немає інформації про конкретні положення нормативних актів, і існують різні погляди на оптимальний зміст нововведень з боку директорату з охорони довкілля та директорату з енергетики, але в будь-якому разі зміни будуть суттєвими.

Державна компанія PGNiG є найбільшим гравцем галузі і володіє 15 ліцензіями для видобутку сланцевого газу в трьох основних басейнах Польщі.

Marcin Lewenstein

Виступ Марчіна Левенштейна (Marcin Lewenstein)

Керівник департаменту зі стратегічного розвитку компанії PGNIG Марчін Левенштейн (Marcin Lewenstein) відзначив під час конференції, що видобуток сланцевого газу в Польщі досі знаходиться на ранній стадії розвитку, але він оптимістично налаштований щодо перспектив видобутку сланцевого газу в Європі. “Свердловини, які ми пробурили до цього часу, довели, що стабільний та послідовний підхід до буріння з метою пошуку знань та розуміння різних родовищ сланцевого газу в Польщі принесе нам гарні результати”, – відзначив Марчін Левенштейн.

Виступ Джорджа Ватерса

Виступ Джорджа Ватерса

Сланцеві породи Польщі відрізняються за своїми характеристиками від сланцевих порід США, але це не нівелює їх привабливість для видобутку сланцевого газу. За словами технічного експерта компанії Шлюмберже Джорджа Ватерса, особливості кожного родовища мають бути визначені на ранніх етапах програми розвідки, аби належним чином скоригувати розвиток проекту від етапу буріння і проведення гідророзриву до видобування газу. Саме тому отримання детальної інформації на етапі геологічної розвідки та при бурінні розвідувальних свердловин, визначення оптимальних точок для буріння свердловин із врахуванням характеристик і резервуару, і території є вкрай важливим. Здійснення зазначених заходів дозволяє оптимізувати процеси буріння та підготовки свердловини до видобутку і мінімізувати кількість непродуктивних свердловин.

В Польщі існує досить велика підтримка видобутку сланцевого газу як способу підвищення енергетичної безпеки країни, хоча й були окремі випадки активної боротьби місцевих мешканців проти буріння свердловин на сланцевий газ поблизу іх населених пунктів та земельних володінь. Як пояснив Марчін Левенштейн, при початку проекту в певній території, незважаючи на загальну підтримку, завжди спостерігається спротив через небажання бачити свердловину біля власних будинків. “Добра репутація та численні приклади співпраці іх місцевою громадою, місцевою владою та суспільними лідерами, надання інформації про технологію видобутку сланцевого газу та переваги, які проносять такі інвестиції (зокрема, робочі місця для населення, нова інфраструктура, дороги, мости, системи водопостачання) сприяє налагодженню взаєморозуміння між нами та людьми, з якими ми працюємо”.

На конференції не був представлений громадський сектор чи будь-які спільноти, які виступають проти видобутку сланцевого газу, але разом з тим не було й жодних протестів чи акцій поблизу виставкового центру. Єдиною поміченою ознакою наявності противників видобутку сланцевого газу стало графіті на стінах неподалік місця проведення конференції.

Заклик припинити видобуток сланцевого газу в Польщі

Заклик припинити видобуток сланцевого газу в Польщі

Конфренція «Сланцевий газ у світі – Європа 2013» була організована компанією Terrapinn.