Олексій Балицький: видобуток сланцевого газу на території Олеської площі не відповідає інтересам народу України

Коментар голови комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради Олексія Балицького щодо проекту угоди між державою Україна, компанією “Шеврон Юкрейн Б.В.” та ТзОВ “Надра Олеська” про розподіл вуглеводнів, які будуть видобувати у межах ділянки Олеська.

Олексій БалицькийНа сьогоднішній день видобуток сланцевого газу на території Олеської площі не відповідає інтересам народу України та призведе лише до екологічних проблем території та відповідно суспільного спротиву населення.

Дану угоду можна  розділити на три ключові аспекти: економічний, екологічний та юридичний.

Беручи до уваги економічний  аспект, при реалізації даного проекту, має стояти прозорість у відносинах між партнерами – державою і компанією Шеврон. Ніякого роду афілійовані учасники типу СПК «ГеоСервіс» в даній угоді не принесуть користі, окрім власної вигоди і не повинні у ній бути.

Компенсаційні витрати в даній угоді, в розмірі близько 3 млн. грн., потребують ретельної перевірки відповідними державними органами контролю.

Будь який проект згідно законодавства  України потребує державної експертизи, в даній угоді її також не має. Не має з простої причини, ніякий чиновник не зможе підписати цього документа, так як дана угода абсолютно не відповідає законам України, Водному Кодексу, Земельному та іншим санітарним нормам та чинному законодавству.

Найбільшою проблемою при видобутку  сланцевого газу методом фрекінгу є  потреба у великій кількості води. При значній кількості свердловин ми втратимо найцінніше, що в нас є – нашу воду, та зокрема родовища мінеральних джерел. Для розробки однієї свердловини потрібно близько 5-20 тис. м³ води. Не кажучи вже про басейни з відпрацьованою токсичною водою, якими буде переповнена наша територія. Однозначно, потрібно в даній угоді передбачити облік води та відповідно має бути проект утилізації цих рідких відходів.

З надрами ситуація не краща, згідно угоди компанія має право на користування всіма надрами на території усієї  площі глибиною до 10 км!!! Також згідно термінології до вуглеводнів відноситься і нафта! Більше того при такому об’ємі наданих корисних копалин дана компанія практично повністю звільнена від оподаткування. Зокрема від земельного податку, збору за спеціальне використання води, екологічного податку і т.д. Поряд з тим дозволяється в необмеженій кількості використовувати пісок, ґрунтову воду та будь які інші ресурси.

Та найважливішим пріоритетом в даній угоді має бути погодження з органами місцевого самоврядування, тих територій відповідних районних рад, на яких представлена Олеська площа. Саме тут має бути знайдений компроміс між економічною вигодою та екологічною небезпекою. Саме тоді, коли буде ця економічна вигода, спільно з екологічними гарантіями і найголовніше підтримкою на рівні держави громади, а не інвестора та власне збагачення «окремих груп людей», саме тоді буде можливим реалізація даного проекту.

Та на жаль чи на щастя, Україна  не США, а Львівщина не Техас, і  президенти у нас різні, і суди, і законодавство. Саме тому реалізація такого потужного проекту на даний  час розвитку нашої держави не принесе великої вигоди для народу України, і ціна на газ у нас залишиться таж сама, тільки добавиться ще кілька сот басейнів, типових які маємо уже в Стебнику, Роздолі, Калуші.

Маючи таке багатство потрібно дуже добре подумати, як, з ким і коли його реалізовувати.