УЕФ 2014: перспективи видобутку нетрадиційного газу в Україні

Чи зможе Україна стати одним із європейських піонерів та лідерів у видобутку нетрадиційного газу? Це ключове питання однієї із сесій 5 Українського енергетичного форуму імені Адама Сміта, на якій обговорювалися перспективи проектів з видобутку нетрадиційного газу в Україні.

Павел Поправа, радник Інституту енергетичних досліджень в Польщі, відкриваючи сесію, відзначив, що Україна має значний потенціал для видобутку нетрадиційного газу і може швидко його реалізувати.

Україна підписала дві угоди про розподіл продукції для видобутку нетрадиційного газу, а також видала низку спеціальних дозволів на користування надрами на ділянках, де можливий видобуток нетрадиційного газу. До проектів залучені такі відомі компанії як Шелл, яка веде підготовчі роботи на Юзівській ділянці, Шеврон, яка ще проводить перемовини про підписання операційної угоди для видобутку сланцевого газу на Олеській ділянці, та Ені, що планує видобувати сланцевий газ на ділянках ТОВ “Західгазінвест”.

Схема ділянок і свердловин

Окрім найбільших світових нафтогазових компаній інтерес до видобутку нетрадиційного газу в Україні мають і менші компанії. Під час форуму свої проекти представили компанії Great East Energy (ділянки на сході України) та Viva Exploration (ділянки на заході України).

Найбільша в Україні газовидобувна компанія ПАТ “Укргазвидобування”, за словами головного інженера Олексія Нестеренка, також серед стратегічних напрямків розвитку розглядає освоєння технологій видобутку нетрадиційних вуглеводнів, зокрема сланцевого газу, і планує вдосконалювати ефективність технології потужного гідравлічного розриву пластів, в тому числі через розширення флоту ГРП за рахунок потужних насосних установок та придбання програмного забезпечення для моделювання гідророзриву. Як повідомив Олексій Нестеренко, компанія на сьогодні володіє технологією і практикою буріння горизонтальних свердловин, технологією проведення гідророзриву пластів, буровим парком, технологіями моделювання сейсміки 3D, а також має відповідний науковий та виробничо-технічний персонал. З огляду на це, за умови забезпечення інвестиційної складової та економічної привабливості і геологічного обгрунтування перспективних площ, компанія готова взяти участь у проектах з видобутку сланцевого газу.

Крім того, Держгеонадра планує виставити на аукціони додатково 18 ділянок для видобутку сланцевого газу. Перший такий аукціон буде проведено вже 18 липня 2014 року.

Георгій Рудько

Георгій Рудько

Георгій Рудько, керівник Державної комісії України із запасів корисних копалин, у своїй презентації відзначив, що технічно видобувні ресурси нетрадиційного газу (сланцевого газу та газу ущільнених пісковиків) в Україні складають 1-1,5 трильйонів метрів кубічних. Додатково, можливий видобуток 3,7 трильйонів метрів кубічних метану вугільних пластів. Окрім Донецько-Дніпровського басейну на сході України та Львівсько-Люблінського басейну на заході України, Георгій Рудько також відзначив можливість видобутку нетрадиційного газу в південному регіоні, зокрема, можливість освоєння ресурсів газогідратів на шельфі Чорного моря, які сягають щонайменше 7 трильйонів метрів кубічних.

Керівник Державної комісії України із запасів корисних копалин навів попередні прогнозні оцінки собівартості видобутку різних типів нетрадиційного газу в Україні:

  • для газу ущільнених пісковиків – 190-300 доларів за 1000 метрів кубічних;
  • для сланцевого газу - 206-350 доларів за 1000 метрів кубічних;
  • для метану вугільних родовищ – 290-400 доларів за 1000 метрів кубічних.

Економіка проектів видобування нетрадиційного газу

На думку Дмитра Федорука, радника юридичної компанії Clifford Chance, для розвитку проектів з видобутку нетрадиційного газу, перш за все, необхідне припинення військових дій і стабілізація ситуації в країні, а також підвищення прозорості в частині регуляторних процедур. Крім того, оскільки проекти з видобутку сланцевого газу відрізняються від процесу видобутку традиційного газу, необхідно розробити базові вимоги до проектів видобутку нетрадиційного газу. Подібні вимоги можуть міститися в оновленому кодексі про надра, а також в правилах розробки родовищ нафти та газу.

Іншими важливими питаннями, які згадували учасники форуму, були важливість збору, належного зберігання та забезпечення доступу до геологічної інформації, лібералізація процедури експорту геологічної інформації для подальшого вивчення і аналізу закордоном, спрощення бюрократичних процедур нагляду та контролю за видобувною діяльністю. Крім того, важливим буде також розвиток внутрішнього ринку сервісних послуг для видобувних компаній (буріння, проведення операцій з інтенсифікації свердловин, в тому числі гідравлічного розриву пласта, постачання матеріалів та обладнання тощо) і наявність достатньої кількості місцевих фахівців.

Окрім регуляторних та технологічних складнощів, суттєву роль в успіху проектів із видобутку нетрадиційного газу відіграватиме і підтримка проектів з боку суспільства та місцевих громад.

Заступник керівника компанії Шелл в Україні Олексій Татаренко віздначив, що для покращення суспільного сприйняття проектів з видобутку нетрадиційного газу необхідна співпраця бізнесу, влади та суспільства. На думку Олексія Татаренка, важливе місце в розбудові такої співпраці і діалогу мають відігравати академічні кола, оскільки дискусія повинна базуватися на фактах, а не на емоціях.

“Наша компанія докладає багато зусиль, щоб стимулювати такий діалог в Україні. Ми організували десятки візитів на нашу бурову для представників медіа, представників громадянського суспільства та представників академічних кіл. Ми організували декілька візитів на наші бурові майданчики в Пайндейлі та Марселлусі в США“, – прокоментував Олексій Татаренко діяльність компанії Шелл в напрямку розбудови діалогу з громадянським суспільством. Олексій Татаренко переконаний, що діалог з громадянським суспільством з питань видобутку нетрадиційного газу можливий, він відбувається в Україні і, незважаючи на певні труднощі, йде в правильному напрямку.

Чи зможе Україна стати одним із піонерів видобутку нетрадиційного газу в Європі покаже час. Всі передумови для цього існують, однак потрібні успішні розвідувальні свердловини, які б підтвердили наявність запасів, які можливо видобувати існуючими на даний час технологіями із дотриманням екологічних вимог та забезпеченням комерційно привабливих припливів природного газу.

УЕФ 2014: ключові пріоритети державної енергетичної політики

Підпишіться на нашу електронну розсилку!