Україна в центрі уваги енергетичних перемовин США та ЄС

Сьогодні у Бріюсселі під головуванням верховного представника Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки, комісара ЄС з питань енергетики Гюнтера Оттінгера, державного секретаря США Джона Керрі та заступника державного секретаря з питань енергетики Даніеля Понемана відбулося 5 засідання Енергетичної Ради ЄС-США. Енергетична Рада є своєрідним форумом для обговорення пріоритетів ЄС та США у сфері енергетики, покликана стимулювати розвиток прозорих та безпечних світових енергетичних ринків, посилювати співпрацю у формуванні енергетичної політики та регуляторної системи щодо ефективного і сталого використання енергії, а також підтримувати спільні дослідження з розвитку чистих енергетичних технологій.

5 засідання Енергетичної Ради ЄС-США

5 засідання Енергетичної Ради ЄС-США. © EEAS

Криза в Україні та енергетична безпека України були серед ключових питань під час зустрічі. Під час засідання ЄС та США вкотре проголосили своє засудження незаконної анексії Криму Росією.

Події в Україні продемонстрували нагальну важливість енергетичної безпеки та довели потребу в посиленні енергетичної безпеки Європи. 

У спільній заяві ЄС та США погодилися, що питання енергетичної безпеки Європейського Союзу та США, а також їх друзів і партнерів є спільними викликами, відповіддю на які будуть нові заходи співпраці. Енергетична Рада також підкреслила у заяві, що енергетичні відносини з РФ повинні базуватися на принципах взаємності, прозорості, чесності, недискримінації, відкритості до конкуренції та продовженні співпраці для забезпечення рівних прав та безпечного постачання енергоресурсів.

Енергетична Рада підтвердила свою вагому підтримку зусиль України в частині диверсифікації джерел постачання природного газу, включаючи швидке збільшення реверсних поставок, збільшення потужностей газових сховищ та рішучі кроки, озвучені спільно з МВФ, щодо побудови конкурентної енергетичної економіки. Сторони також підтримали рішучі кроки Уряду України в частині трансформації існуючої субсидованої системи цін на енергоресурси для населення в адресні заходи підтримки малозабезпечених верств населення на фоні підвищення загальних цін. ЄС та США також висловили підтримку рішенню українського уряду щодо стимулювання енергоефективності, прозорості ринку і довгоочікуваної реструктуризації та реформуванню Нафтогазу. Енергетична Рада наголосила у своїй заяві, що всі першочергові заходи із підвищення енергетичної безпеки України мають здійснюватися в контексті стратегічного бачення повної інтеграції до європейського енергетичного ринку. Задля цього, Енергетична Рада співпрацювати з Україною та надаватиме підтримку  в частині реалізації законодавчих і регуляторних реформ.

Сторони також позитивно оцінили перспективи майбутнього експорту зрідженого природного газу зі США, оскільки додаткова пропозиція на світовому ринку матиме позитивний вплив і для Європи, і для інших стратегічних партнерів.