Конфлікт в Криму зупинить розвиток проектів із видобутку природного газу

Конфлікт в Автономній Республіці Крим, який з глибокої політичної кризи переростає у військове вторгнення російських збройних сил, може зупинити розвиток проектів із видобутку природного газу на шельфі Чорного моря.

Угода про розподіл вуглеводнів щодо Скіфської ділянки на шельфі Чорного моря між консорціумом компаній на чолі з Exxon Mobil та українським урядом так і не була підписана. Старший віце-президент Exxon Mobil Артур Свігер (Andrew Swiger) заявив 5 березня про призупинення реалізації даного проекту через ситуацію в регіоні. Запаси природного газу на Скіфській площі оцінюються ні рівні 200-250 мільярдів метрів кубічних, а річний видобуток – на рівні 5-10 мільярдів метрів кубічних на рік.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості України також заявило про спроби захоплення державної компанії “Чорноморнафтогаз”. Компанія  ”Чорноморнафтогаз” видобуває природний газ на 4 родовищах шельфу Чорного моря та 3 родовищах шельфу Азовського моря. Видобуток природного газу в 2012 році складав 1,18 мільярдів метрів кубічних, а в 2013 році зріс до 1,65 мільярдів метрів кубічних.

Новопроголошена та невизнана українським урядом влада Криму намагається встановити контроль над роботою компанії через призначення нового керівництва в обхід визначених законодавством України процедур.

Станом на 3 березня компанія повідомляла про продовження видобутку природного газу на шельфі Чорного моря в штатному режимі. На даний час природний газ покриває потреби півострова. Однак, за словами голови правління Чорноморнафтогазу Сергія Головіна, вже в квітні після зниження попиту на природний газ в Криму необхідно буде налагодити роботу газопроводів в реверсному режимі і постачання природного газу на територію материкової частини України. В іншому випадку, як заявив Сергій Головін, доведеться зупинити видобуток, закривши частини продуктивних свердловин.

На території Криму розташоване лише Глібовське підземне сховище природного газу, максимальний активний об’єм якого становить близько 1 мільярда метрів кубічних.

Читайте також про основні родовища нафти та газу на морському шельфі Чорного моря.