Сланцевий газ у Польщі

Станом на 1 квітня 2015 року в Польщі було 47 діючих ліцензій на видобуток сланцевого газу. Ліцензіями володіють 14 польських та міжнародних компаній.

Найбільше ліцензійних ділянок знаходиться у користуванні трьох компаній, а саме: PGNiG SA – 11, Orlen Upstream Sp. z o.o. – 8, Lotos Petrobaltic SA – 7.

У березні 2015 року закінчився термін дії концесії Bytów компанії Indiana Investments Sp. z o.o. (група BNK Petroleum). На даній ділянці була пробурена одна вертикальна та одна горизонтальна свердловина, а також проведена операція з гідравлічного розриву пласта. Проте результати випробування свердловини не засвідчили наявність комерційного притоку природного газу, і компанія вирішила припинити роботи на ділянці.

Всього з 2010 року у Польщі було пробурено 70 свердловин на сланцевий газ, з яких 54 – вертикальні та 16 – горизонтальні. Операція з гідравлічного розриву пласта була проведена на 25 свердловинах, в тому числі на 12 горизонтальних.

В цілому із виходом низки міжнародних нафтогазових компаній з польського ринку спостерігається сповільнення робіт із буріння нових свердловин. У 2015 році станом на 11 квітня було пробурено лише 2 нові свердловини.

Разом з тим, у березні 2015 року Міністерство охорони довкілля Польщі представило результати дослідження щодо впливу видобутку сланцевого газу на навколишнє природне середовище.

Дослідження виконувалося поблизу 7 свердловин, пробурених для видобутку сланцевого газу. Аналіз стану навколишнього природного середовища здійснювалися на всіх етапах роботи: до проведення гідророзриву, під час та після завершення операції з гідророзриву.

В рамках дослідження не було зафіксовано значних і стійких змін у хімічному складі підземних та поверхневих вод, погіршення якості земельних ресурсів або підвищення концентрації радіоактивних речовин у грунті. Короткочасне перевищення допустимих рівнів шуму та концентрації окремих забруднюючих речовин (оксиди сірки та азоту, органічні речовини) в повітрі спостерігалося під час роботи потужних двигунів внутрішнього згоряння та насосів великої потужності, які використовувалися під час операцій гідророзриву.

Детальніша інформація про дослідження доступна польською мовою.