Україна прагне наростити реверсні поставки природного газу з Європи

Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан звернувся з листом до Комісара ЄС з питань енергетики Гюнтера Оттінгера.

Юрій Продан подякував Європейській Спільноті за готовність надати підтримку Україні у ці непрості часи у питаннях забезпечення постачань природного газу до України у  разі, якщо Російська Федерація зменшить чи припинить ці поставки, або вдасться до значного підвищення ціни на природний газ.

“Головним інструментом, що може  подолати таку загрозу, є організація постачання природного газу з території Євросоюзу, зокрема з Польщі, Угорщини, та Словаччини до України”, – йдеться у листі.

Такі реверсні поставки мають здійснюватися:

  • трейдерами, що працюють на внутрішньому ринку природного газу ЄС у відповідності до норм ЄС;
  • через газотранспортні системи (компаніями-операторами) країн ЄС, що працюють також у відповідності до внутрішніх правил та норм ЄС.

Дані поставки відповідно до правил ЄС забезпечуються шляхом доступу до газотранспортної мережі країн ЄС на недискримінаційній та, головне, прозорій основі.

Міністр енергетики зауважив, що нова ціна на природний газ з РФ, починаючи з квітня поточного року, не буде враховувати знижку за т. зв. «Харківською Угодою».

“Ми маємо констатувати, що часу, який залишився аби організувати поставки природного газу з країн ЄС в Україну, залишилося дуже небагато. Якщо ми не зможемо швидко вирішити цю проблему, можна спрогнозувати повторення «газової війни», що мала місце у 2009 році за таким же сценарієм та з такими ж наслідками, навіть включаючи повне припинення постачання газу з боку Російської Федерації у західному напрямку”, – пише Юрій Продан.

Міністр енергетики України пропонує у найближчі 2-3 дні сформувати Цільову Групу (Task Force) достатньо високого рівня для упередження кризи та, у разі необхідності, відповідного реагування. Основним завданням такої  Цільової Групи має бути забезпечення якнайшвидшої організації фізичних поставок природного газу через територію Словаччини в Україну.

“Я пропоную включити до складу такої групи одного з моїх та Вашого заступника, представника Урядового органу  Словацької Республіки, що відповідає за функціонування ринку природного газу, представника регуляторного органу Словацької Республіки (можливо, також і представників регуляторних органів країн, трейдери  яких висловлюють зацікавленість в організації таких поставок, або представника від Ради Європейських Регуляторів в Енергетиці – СЕЕR ). До цієї групи я також пропонував би запросити безпосередньо представників керівництва операторів газотранспортних систем – «Укртрансгазу» та «Eustream a.s.». З метою попередження кризи із постачанням газу Цільова Група має координувати та моніторити діяльність технічних та інших спеціалістів з боку операторів, аби визначити найшвидші та найдешевші (Least Cost) можливості транспортування природного газу через територію Словацької Республіки в Україну та необхідні кроки для організації такого транспортування  - технічні, юридичні (укладання угоди про приєднання, тощо) та інші. Я проінформований, що діяльність  безпосередньо технічних спеціалістів почнеться у найближчі день або два. За цей же час ми могли б сформувати і Цільову Групу”, – висловлює пропозиції у листі Юрій Продан.

Раніше під час прес-конференції Юрій Продан заявляв, що загальний обсяг реверсних поставок з ЄС може сягнути 12 мільярдів метрів кубічних на рік.

Разом з тим, голова “Комітету енергетичної незалежності України” Іван Надєїн в коментарі “Економічній правді” відзначив, що російський газовий монополіст ВАТ “Газпром” зробить все, щоб заблокувати реверс газу зі Словаччини.

“У зв’язку з цим, Україна повинна проявляти більш активну позицію на переговорах зі Словаччиною, а також залучати інші європейські країни, щоб вони чинили тиск на офіційну Братиславу, що займає проросійські позиції”, – вважає експерт.

“Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, який зараз вийшов у другий тур президентських виборів і має найбільш вагомі шанси очолити країну, є проросійським політиком. Він не підтримав санкції проти РФ. Більше того, завжди публічно знаходився на боці Москви. Тому розраховувати на особливу зацікавленість Словаччини в реверсі газу не треба”, – підкреслив Надєїн.

За його словами, формальною перепоною на шляху організації поставок газу зі Словаччини є будівництво газової труби загальною вартістю близько 20 млн євро.

“Словаччина не готова взяти на себе витрати і розраховує на інвестиції України. Якщо ми й далі будемо тягнути, Братислава лише підіграє Києву і з задоволенням відкладе реверс на потім. З урахуванням того, що технічна підготовка цього проекту займе не менше 9 місяців, ми вже не встигаємо до початку опалювального сезону. Значить, вирішувати питання потрібно якомога швидше”, – зазначив Надєїн.

Він також додав, що без Словаччини реверс газу з Європи буде відігравати допоміжну роль, і не допоможе Україні істотно зменшити імпорт з Росії.

“Прорубати вікно на європейський газовий ринок не вийде, оскільки зі Словаччини ми можемо імпортувати до 15 млрд кубометрів газу, в той час, як з інших європейських країн – не більше 3-4 млрд кубометрів”, – нагадує глава “Комітету енергетичної незалежності України”.

Це розуміють в “Газпромі”, тому розраховувати на “подарунки” не варто, вважає експерт.

“У 2013 році за рахунок реверсу ми імпортували 2,19 млрд кубометрів. У Москві адекватно оцінюють загрозу втрати українського ринку, і спробують не допустити зростання поставок з ЄС. Будь-якими шляхами, в тому числі обіцяючи знижки та інші преференції європейським газовим компаніям”, – підсумував Надєїн.

Другий тур президентських виборів у Словаччині відбудеться 29 березня.