Законопроект про оцінку екологічного впливу видобування сланцевого газу

18 лютого 2013 року у Верховній Раді України було зареєстровано законопроект, спрямований на запобігання негативного екологічного впливу від проектів із видобування нетрадиційних вуглеводнів під час виконання угод про розподіл продукції (законопроект №2318).

Верховна Рада України. Джерело: rada.gov.ua

Верховна Рада України. Джерело: rada.gov.ua

Законопроект має на меті підвищити роль громадськості у розвитку екологічної політики та забезпечити систематичність спостережень за станом довкілля задля відвернення кризових змін екологічного стану довкілля і запобігання надзвичайним екологічним ситуаціям.

Автори пропонують запровадити обов’язкове проведення громадських слухань при узгодженні органами місцевого самоврядування проектів угод про розподіл продукції. Відповідно, рішення органу місцевого самоврядування про узгодження проекту угоди про розподіл продукції приймається з урахуванням висновків та пропозицій, висловлених у процесі громадських слухань з питань впливу пошуку, розвідки та видобування корисних копалин, передбачених угодою про розподіл продукції, на навколишнє природне середовище.

Відповідно до законопроекту до початку виконання робіт, передбачених угодою про розподіл продукції, державними органами здійснюється моніторинг довкілля в районі експлуатації ділянки надр, що відповідно до угоди передається в користування. Отримані в результаті проведення моніторингу довкілля  дані підлягають оприлюдненню в офіційному друкованому засобі масової інформації Кабінету Міністрів України. Крім того, під час виконання умов угоди про розподіл продукції не рідше одного разу в календарний рік проводиться екологічна експертиза (дослідження) з метою визначення ступеня екологічного ризику і безпеки запланованої чи здійснюваної діяльності, оцінки впливу діяльності на стан навколишнього природного середовища і якості природних ресурсів.

Проект передбачає поширення дії запропонованого Закону в тому числі на угоди про розподіл продукції, укладені до дати набрання цим законом чинності та які продовжують діяти й надалі.