Метан вугільних пластів в Україні

Метан вугільних пластів – це природний газ, що міститься у вугільних родовищах, видобуток якого не супроводжується видобутком вугілля. Вугілля може видобуватися в майбутньому залежно від геологічних умов, технічної і економічної доцільності.

Головні ресурси метану вугільних родовищ України зосереджені в Донецькому та Львівсько-Волинському кам’яновугільних басейнах. Загальні прогнозні ресурси метану, що міститься у вугільних родовища, в Україні складають 12-13 трильйонів метрів кубічних, з яких 3-3,5 трильйонів метрів кубічних складають видобувні ресурси метану вугільних пластів.

Перспективний видобуток метану вугільних пластів оцінюється на рівні 2-12 млрд метрів кубічних на рік.

Прогнозна собівартість видобутку метану вугільних пластів, за оцінкою компанії Baker Tilly, складає 2300-3300 грн за 1000 метрів кубічних.

Проекти із видобування метану вугільних пластів (попередньої дегазації вугільних пластів) в Україні знаходяться на експериментальній стадії. Станом на 2010 рік на Красноармійському та Південно-Донбаському полігонах Донбасу було проведено дев’ять потужних гідророзривів вугілля та вміщуючих порід. Отримані результати не дали комерційно привабливих припливів метану.

Інтерес до проектів із видобування метану вугільних пластів в Україні проявляли в різний час компанії Exxon Mobil, Chevron, Газпром, TNK-BP, EuroGas Ukraine, Total, Marathon Oil, Iskander Energy тощо.

Канадська 3P International Energy у липні 2010 року через придбання компанії Galizien Energy увійшла у проект із розробки родовищ метану вугільних пластів, який реалізувався спільно із EuroGas Inc. Проект передбачав буріння 10 свердловин на газ вугільних пластів.  Однак вже в жовтні 2011 року 3P International Energy вийшла з проекту, аби сконцентруватися на видобуванні традиційного природного газу.

Iskander Energy володіє 3 ліцензіями на видобування газу вугільних родовищ на площі 1 350 км2. Ліцензійна ділянка на півдні Донбасу розробляється спільно з Індустріальним Союзом Донбасу (ІСД). Пробурено 4 пілотних свердловини. Дві нові свердловини планується пробурити до кінця 2013 року. Красноармійська ліцензійна ділянка розробляється спільно із ТОВ «Карбона Енерго». Пробурена 1 свердловина глибиною 1680 м, яка не дала комерційного притоку природного газу. Крутоярівська ліцензійна ділянка розробляється спільно із ТОВ «Екометан» та ІСД.

У серпні 2013 року з’явилося повідомлення про купівлю американською компанією Epsilon ТОВ «НПК-Контакт», яке володіє ліцензіями на видобуток метану вугільних пластів.

За словами заступника генерального директора ПАТ «Шахта ім. Засядька» Бориса Бокія, метан вугільних пластів в Україні поки що не видобувається, однак використання сучасних технологій гідророзриву пласта імовірно уможливить промисловий видобуток газу вугільних пластів у найближчому майбутньому. ПАТ «Шахта ім. О.Ф. Засядька» є найбільшим видобувачем газу вугільних родовищ під час поточної дегазації шахт (шахтного метану). Всього у 2010 році в Україні було видобуто 52,3 млн метрів кубічних шахтного метану. Найбільшими видобувачами є вже згадана “Шахта ім. О.Ф. Засядька”, шахтоуправління «Покровське» групи компаній Донецьксталь та ПАТ “Шахта Комсомолець Донбасу”.

В Україні здійснюється державна підтримка видобування всіх типів газу вугільних родовищ. Зокрема, прибуток від господарської  діяльності з видобування та використання газу  (метану)  вугільних  родовищ звільнений від обкладання податком на прибуток до 2020 року відповідно до Закону України «Про газ (метан) вугільних родовищ».