Гідророзрив пласта на свердловині Шелл Біляївська-400

На свердловині Біляївська-400 триває операція з гідравлічного розриву пласта. Нагадаємо, що дана свердловина пробурена в рамках спільної діяльності компанії Шелл (оператор проекту) та ДК “Укргазвидобування” (власник спеціального дозволу на користування надрами) для пошуку покладів газу ущільнених порід.

Гідророзрив пласта на свердловині Шелл Біляївська-400 – оцінка впливу на довкілля (ОВНС)

Свердловина є вертикально-направленою і має фактичну глибину 4 655 метрів. Буріння свердловини тривало із жовтня 2012 року до жовтня 2013 року. Операція з гідравлічного розриву пласта розпочалася наприкінці листопада, а загальна її тривалість складатиме 20 днів.

Обладнання для гідророзриву

Обладнання для гідророзриву. Фото прес-служби Шелл

Операція з гідророзриву проводиться в горизонті на глибині від 4080 метрів і нижче. Всього планується здійснити від 7 до 10 стадій гідророзриву. Діаметр свердловини на даній ділянці складає 11,4 сантиметрів.

Резервуари для зберігання води, що використовується для гідророзриву на свердловині Біляївська-400

Резервуари для зберігання води, що використовується для гідророзриву на свердловині Біляївська-400. Фото прес-служби Шелл

Як повідомлялося, для гідророзриву планується використати 5130 метрів кубічних води та 1200 тонн проппанту (синтетичний проппант та пісок).

Речовини для проведення гідророзриву

Речовини для проведення гідророзриву. Фото Дмитра Бикова

Частка хімічних речовин в рідині для гідророзриву складає 1-2%. Всього планується використовувати 15-16 різних хімічних речовин, зокрема 2 тонни гуарової смоли.

Обладнання для гідророзриву. Фото прес-служби Шелл

Обладнання для гідророзриву. Фото прес-служби Шелл

Під час проведення ГРП на ділянці позмінно працює 80 осіб.

За словами начальника відділу випробування свердловин “Шелл” в Україні Герта-Яна Беннекерса, під час проведення гідророзриву використовуються електронні сенсори, які надають оперативну інформацію в реальному часі. Це дозволяє розуміти, яким чином формуються тріщини, куди вони поширюються, а також визначати необхідні зміни для досягнення кращих результатів.

Візит активістів та журналістів на промисловий майданчик

Візит активістів та журналістів на промисловий майданчик. Фото прес-служби Шелл

28 листопада 2013 року відбувся візит громадських активістів та журналістів на свердловину Біляївська-400 для ознайомлення із технологією проведення гідравлічного розриву пласта. У візиті взяли участь близько 20 активістів та журналістів. Учасникам візиту продемонстрували обладнання для проведення гідророзриву і пояснили технологічні аспекти, однак з міркувань безпеки роботи з гідророзриву під час відвідування виробничого майданчика не проводилися. За словами одного з учасників візиту Дмитра Бикова, на момент візиту було проведено дві стадії гідророзриву пласта і відбувалася підготовка до перфорації свердловини для третьої стадії ГРП. За оцінками фахівців компанії Schlumberger, яка здійснює ГРП, відповідно до попередніх розрахунків та моделювання довжина горизонтальних тріщин складе 75 метрів, а товщина біля основи – 2-3 мм.

Станом на 5 грудня виконано 4 стадії гідророзриву та здійснюється підготовка до 5 стадії.

Після закінчення операції з гідророзриву планується проводити випробовування свердловини протягом 90 днів. Під час випробування природний газ, який надходитиме зі свердловини, буде спалюватися на факелі. Одночасно, будуть фіксуватися його обсяги і визначатися продуктивність свердловини.

Після закінчення випробування свердловина буде законсервована на 6 місячний термін для відновлення тиску.