Гідророзрив пласта (ГРП) в Росії

Російська Федерація має вагомі запаси сланцевого газу, однак не планує розпочинати його видобуток у найближчому майбутньому. Російські високопосадовці та експерти нафтогазової галузі посилаються на значні запаси традиційного газу, а також на екологічні ризики технологій гідравлічного розриву пласта. Разом з тим, ці технології активно використовуються нафтогазовими компаніями Російської Федерації для видобутку важкодоступних запасів нафти.

Для прикладу, за даними оголошень про збір тендерних пропозицій, компанії, що входять до складу ВАТ “НК “Роснефть”" проводять понад дві тисячі операцій з гідророзриву пласта на рік, левова частка з яких проводиться на родовищах ТОВ «РН-Юганскнефтегаз». Кількість запланованих операцій з гідророзриву пласта на всіх родовищах ВАТ “НК “Роснефть”  зросла з 1365 для 2007 року до 2307 – для 2013 року.

Запланована кількість операцій з кислотного та проппантного ГРП на родовищах Роснефти в 2013 році

Запланована кількість операцій з кислотного та проппантного ГРП на родовищах “Роснефти” в 2013 році

Більшість операцій із гідророзриву не є великомасштабними, і кількість використаного проппанту в середньому не перевищує 100 тонн. До 2000 року при типовому гідророзриві пласта використовувалося до 40 тонн проппанту та до 120 метрів кубічних гелю, а довжина утворених тріщин складала близько 60 метрів. В 2000-х роках технологія гідророзриву пласта значно розвинулася і стала активніше використовуватися на російських родовищах. Кількість гелю, що використовується для гідророзриву, зросла до 2500 метрів кубічних, а кількість проппанту – до 800 тонн. Тріщини в результаті гідророзриву стали сягати 250 метрів. Для прикладу, ще в 2006 році на одному з родовищ ТОВ «РН-Юганскнефтегаз» був проведений наймасштабніший на той час гідророзрив пласта, під час якого закачано в свердловину 536 тонн проппанту. В травні 2007 року на Приобському родовищі ТОВ «РН-Юганскнефтегаз» був здійснений гідророзрив пласта із закачуванням в пласт 704 тонн проппанту, а вже в червні на тому ж родовищі провели ГРП із використанням 860 тонн проппанту, який назвали найбільшим в історій нафтовидобутку в світі на той час.

Відео про проведення ГРП на родовищі ТОВ «РН-Юганскнефтегаз»:

Станом на середину 2012 року ТОВ «РН-Юганскнефтегаз» провів близько 16 000 ГРП за свою історію і, за словами виконуючого на той час обов’язки начальника відділу ГРП Вадима Кузнецова, в компанії напрацьований великий досвід, а технологія гідророзриву пласта стала вже стандартною процедурою.

Компанія “Газпром  нафта” займається впровадженням технології багатостадійного гідророзриву пласта на Вингапурівському нафтогазовому родовищі з 2011 року. При першій тестовій операції на свердловині із 500 метровою горизонтальною ділянкою було виконано три стадії гідророзриву з використанням близько 70 тонн проппанту на кожній стадії. В 2012 році проводилися 4-, 5- та 6-стадійні гідророзриви пласта на Приобському та Вингаяхінському родовищах. За даними річного звіту компанії за 2012 рік, технологія багатостадійного ГРП у 2012 була використана на 29 свердловинах, а середній приріст видобутку нафти склав 79,2 тонни на добу. В 2013 році кількість стадій гідророзриву сягнула 10. Спочатку в липні 2013 року на Вингапурівському родовищі був здійснений 8 стадійний гідророзрив пласта на свердловині глибиною 4,4 км із горизонтальною ділянкою довжиною близько 1 км. У вересні 2013 року на тому ж родовищі був проведений рекордний для  Росії 10-стадійний гідророзрив пласта у свердловині глибиною 4,5 км із горизонтальною ділянкою понад 1 км. Отриманий дебіт перевищив 135 тонн нафти на добу. Додаткова складність полягала в тому, що товщина пласта, крізь який проходила горизонтальна свердловина, складала всього 4 метра. В цілому, в 2013 році компанія планує провести 90 багатостадійних гідророзривів пласта.

Компанія Лукойл також активно використовує метод багатостадійного гідророзриву пласта на родовищах Західного Сибіру, Пермського краю та Республіки Комі. Крім того, Лукойл в 2012 році провів тестовий гідророзрив пласта на свердловині в Каспійському морі. В 2013-2015 роках планується пробурити 449 горизонтальних свердловин із подальшим застосуванням технології багатозонного гідравлічного розриву пласта. В 2011 році було введено в дію 96 свердловин із використанням багатозонного ГРП, а в 2012 році кількість таких свердловин зросла до 99. Кількість звичайний операцій із гідророзриву пласта вимірюється сотнями на рік. Лише територіально-виробниче об’єднання “Когалим-нафтогаз” ТОВ “ЛУКОЙЛ-Западная Сибирь” в 2012 році здійснила гідророзрив пласта на 393 свердловинах.

Отже, всі ключові нафтогазові компанії Російської Федерації масово використовують метод гідравлічного розриву пласта і активно освоюють методи багатостадійного або багатозонного гідророзриву пласта, які використовуються і для видобутку нетрадиційного газу.

Російські підприємства навіть розробляють власне обладнання для проведення операцій з гідророзриву. В травні 2013 року ПКБ «Автоматика» закінчила попереднє випробування комплекса для проведення гідравлічного розриву нафтових та газових пластів. Розробка комплексу тривала 2 роки і коштувала 300 мільйонів рублів. Серійне виробництво таких комплексів має розпочатися в 2013 році групою російських машинобудівних компаній на чолі з ТОВ «Русская фрактуринговая компания».

Схема комплексу для проведення гідророзриву виробництва ТОВ

Схема комплексу для проведення гідророзриву виробництва ТОВ “РФК”. Джерело fracturing.ru

Читайте також:

Сланцевий газ в Російській Федерації