Видобування сланцевого газу в Європі

Основні світові родовища сланцевого газу знаходяться за межами Європейських країн, однак і європейські запаси можуть відігравати важливу роль в енергобалансі окремих країн в разі успішного розроблення.

За даними Адміністрації енергетичної інформації США, найбільшими запасами сланцевого газу в Європі володіють Польща (4,2 трильйонів метрів кубічних), Франція (3,9 трильйонів метрів кубічних), Україна (3,6 трильйонів метрів кубічних), Румунія (1,4 трильйонів метрів кубічних), Данія (0,9 трильйонів метрів кубічних), Великобританія та Нідерланди (0,7 трильйонів метрів кубічних кожна), а також Болгарія й Німеччина (0,5 трильйонів метрів кубічних кожна). Інші країни, які мають перспективи видобутку сланцевого газу, включають Литву, Туреччину, Іспанію та Швецію.

Серед  цих країн найбільш активно проекти із розвитку видобування сланцевого газу розвиваються у Польщі та Великобританії. У Франції, Нідерландах та Болгарії діє заборона на проекти видобутку вуглеводнів із використанням методу гідравлічного гідророзриву до більш детального вивчення можливих негативних впливів на довкілля та безпечних технік видобутку. Заборони на видобуток сланцевого газу діяли раніше також у Великобританії та Румунії, однак потім були зняті.

У Франції рішення про мораторій на видобування сланцевого газу прийнято парламентом в червні 2011 року. Однак нині в парламенті Франції обговорюються можливості для послаблення мораторію задля більш точної оцінки потенціалу видобутку сланцевого газу із дотриманням існуючого екологічного законодавства.

Приводом призупинення діяльності із видобутку сланцевого газу в Нідерландах стало судове рішення у жовтні 2011 року, яке визнало неправомірним надання місцевою радою міста Бокстел дозволу компанії Cuadrilla на буріння розвідувальної свердловини. Після цього Міністерство економіки Нідерландів замовило дослідження ризиків видобування сланцевого газу в країні, результати якого мають бути опубліковані протягом найближчих місяців. До публікації остаточного звіту та урядового рішення про подальші перспективи видобування сланцевого газу в Нідерландах, за даними Міністерства економіки країни, призупинені роботи із буріння пошукових свердловин та зупинено надання нових дозволів видобувним компаніям.

У Польщі перший дозвіл на буріння пошукової свердловини на сланцевий газ був виданий ще у 2007 році. За даними Міністерства навколишнього середовища, до середини 2012 року було видано 111 ліцензій, які разом покривали площу 90 тисяч кілометрів квадратних або 29% території країни. Станом на початок червня 2013 року пробурено 46 свердловин для видобування сланцевого газу: 35 з них вертикальні, а 11 горизонтальні або під нахилом. Гідравлічний розрив пласта було проведено на 16 свердловинах: 10 вертикальних та 6 горизонтальних або під нахилом. З початку 2013 року пробурено 5 свердловин. Водночас, в 2012 році компанія ExxonMobil оголосила про вихід з польського ринку через недостатню економічну привабливість кількох своїх тестових свердловин. У травні 2013 року про продаж ліцензій на видобування сланцевого газу заявили ще дві компанії: Talisman Energy та Marathon Oil. Основними гравцями на ринку видобування сланцевого газу Польщі залишаються компанії PGNiG, Orlen Upstream, Conoco Phillips та Chevron Energy Poland. Про наміри здійснювати операції з гідравлічного розриву пласта влітку цього року заявляли також компанії San Leon, Wisent Oil and Gas та FX Energy. За даними Міністерства фінансів Польщі, активний видобуток сланцевого газу може розпочатися в 2015 році. У червні 2013 року було підготовлено та внесено на розгляд уряду остаточний варіант проекту змін до законодавчих актів, що регулюють видобування сланцевого газу, які також можуть вплинути на подальший розвиток галузі в Польщі.

Великобританія призупиняла діяльність з видобутку сланцевого газу  з травня 2011 року до грудня 2012 року через підозри у зв’язку між операціями з гідравлічного розриву та сейсмічними поштовхами. 1 квітня та 27 травня 2011 року в регіоні Блекпул графства Ланкашир сталося два землетруси магнітудою 2.3 та 1.5 бали. Ці землетруси стали пов’язувати із операціями гідравлічного розриву на свердловині Preese Hall компанії Cuadrilla Resources Ltd. Операції з гідравлічного розриву проводилися в рамках розвідувальних робіт із пошуку сланцевого газу в басейні Бовленд. Після землетрусів роботи на свердловині Preese Hall були призупинені, а компанію Cuadrilla Resources Ltd попросили провести всебічне технічне дослідження зв’язку між землетрусами та їх діяльністю. На основі детального вивчення звіту компанії, його перевірки незалежними експертами та розроблених рекомендацій щодо підвищення безпеки операцій з видобування сланцевого газу в грудні 2012 року було прийнято рішення про можливість подальшого видобутку. На даний час Департамент енергетики та зміни клімату готовий розглядати нові заявки на отримання дозволів для видобування сланцевого газу. Компанія Cuadrilla веде роботи з буріння, отримання дозволів для здійснення гідравлічного розриву та оцінки впливу на довкілля на кількох ділянках.

Таким чином, найближчі кілька років, протягом яких будуть опубліковані результати урядових досліджень і операцій з проведення гідророзривів в низці країн,  можуть дати відповіді на багато питань щодо перспектив видобутку сланцевого газу в Європі.