УЕФ 2014: ключові пріоритети державної енергетичної політики

24 червня в Києві розпочався 5 Український енергетичний форум Інституту Адама Сміта. Під час першої сесії ключова увага була приділена національним пріоритетам в реформуванні енергетичного сектору і, зокрема, реформуванню газового сектору.

Олександр Тодійчук, заступник голови правління НАК “Нафтогаз України”, вітаючи учасників форуму, відзначив, що нині, як ніколи, безпека України залежить від її енергетичної складової. За словами пана Тодійчука, Україна, готуючись до наступної зими, розглядає три можливих варіанти розвитку подій: надходження російського газу за розумною ціною, забезпечення лише транзиту газу в країни Європи та варіант повного припинення постачання природного газу з РФ.

Заступник міністра енергетики та вугільної промисловості України Вадим Улида також підкреслив, що сьогодні Україна змушена працювати в надзвичайних умовах фізичної, інформаційної та енергетичної війни.

Вадим Улида

Вадим Улида

Вадим Улида представив 5 ключових напрямків державної політики в сфері енергетики:

  1. Реформа ринку електроенергії, ринку природного газу та вугільної галузі;
  2. Модернізація та розвиток сучасних інноваційних технологій;
  3. Посилення енергетичної безпеки через диверсифікацію енергопостачань та збільшення власного видобутку енергоресурсів, головним чином, природного газу, в тому числі й нетрадиційного, а також ядерного палива;
  4. Інтеграція в європейську енергетичну систему (ринок природного газу та електроенергії);
  5. Підвищення енергоефективності.

Голова компанії Шелл в Україні Грехем Тайлі відзначив, що незважаючи на важкі часи для України, наша держава має всі можливості для реформування енергетичного сектору. Грехем Тайлі наголосив на важливості забезпечення надійного та конкурентного постачання енергоресурсів, а також захисту навколишнього середовища і здоров’я людей та створення нових робочих місць.

Грехем Тайлі

Грехем Тайлі

На думку компанії Шелл, саме природний газ в найближчому майбутньому відіграватиме ключову роль в забезпеченні надійного, конкурентного, доступного та сталого енергопостачання не лише в Україні, а й у світі в цілому. Збільшення національного видобутку природного газу в Україні вимагатиме інвестицій, технологій та досвіду українських і міжнародних нафтогазових компаній, а також чіткої регуляторної бази, яка б задовольняли потреби і інвесторів, і суспільства. Грехем Тайлі схвально оцінив позитивні зрушення в реформуванні української законодавчої бази і висловив сподівання побачити найближчим часом оновлені версії ключових документів в сфері видобутку вуглеводнів, зокрема, оновленого кодексу України про надра, правил розробки нафтових та газових родовищ, змін до земельного кодексу та лібералізації процедур експорту геологічної інформації.

Пітер Кларк

Пітер Кларк. Фото @Amelie Wright

Керівник компанії Шеврон в Україні Пітер Кларк підкреслив, що підписана угода про розподіл продукції в рамках проекту на Олеській ділянці є важливою для Шеврон, оскільки забезпечує стабільність та прогнозованість для довгострокового інвестування фінансових ресурсів, технологій та людських ресурсів. Разом з тим, Пітер Кларк відзначив, що Шеврон досі продовжує переговори з Урядом України та ТОВ “Надра Олеська” щодо підписання операційної угоди. Тільки після підписання даної угоди компанія зможе розпочати роботу на Олеській ділянці.

Генеральний директор і голова правління ДТЕК Максим Тимченко, коментуючи перспективи розвитку газовидобування, акцентував увагу на важливості збільшення власного видобутку природного газу та скорочення його споживання за рахунок запровадження нових технологій. Максим Тимченко відзначив, що компанія Нафтогазвидобування, що входить в структуру ДТЕК, отримала достатньо добрі результати в Полтавській області за рахунок використання методів інтенсифікації видобутку. За розрахунками ДТЕК, застосування відносно малозатратних методів інтенсифікації може дозволити збільшити національний видобуток природного газу на 4-4,5 мільярди метрів кубічних вже за два роки, а в середньостроковій перспективі загалом забезпечити потреби в природному газі за рахунок власного видобутку, не чекаючи на сланцеву революцію.

Учасники конференції, відзначаючи дуже складну поточну ситуацію в секторі газопостачання, оптимістично оцінили перспективи нарощування видобутку природного газу в Україні за рахунок традиційних та нетрадиційних технологій.