Газ ущільнених пісковиків у США

На початку зростання індустрії видобутку нетрадиційного газу в США основна увага була прикута до газу ущільнених пісковиків, оскільки саме газ ущільнених пісковиків складав найбільшу частку у видобутку нетрадиційних вуглеводнів.

Газ ущільнених пісковиків (газ центрально-басейнового типу) – природний газ, що видобувається із низькопроникних та низькопористих резервуарів, які сформовані пісковиками або карбонатними породами. Газ ущільнених пісковиків видобувається із вертикальних свердловин із застосуванням технології гідравлічного розриву пласта.

Основні родовища газу ущільнених пісковиків в США знаходяться в районі Скелястих Гір (Rocky Mountains) на заході США, Антиклиналі Пайндейл (Pinedale Anticline) у штаті Вайомінг, а також у штаті Техас і в районі гірської системи Аппалачі.

Газ ущільнених пісковиків у США

Газ ущільнених пісковиків у США. Джерело: Агенція енергетичної інформації США

Комерційний видобуток газу ущільнених пісковиків розпочався у США в кінці 60-х років на родовищі Сан Джуан (San Juan), а в 70-х роках із розвитком технології гідравлічного розриву поширився і на інші території США і сягнув 28 млрд метрів кубічних на рік.

В 1997 році в США було видобуто 125,5 млрд метрів кубічних нетрадиційного природного газу, а саме: 84,5 млрд метрів кубічних газу ущільнених пісковиків, 31,9 млрд метрів кубічних метану вугільних пластів та лише 9,1 млрд метрів кубічних сланцевого газу. Таким чином, газ ущільнених пісковиків становив дві третини від загального видобутку нетрадиційних вуглеводнів і близько 15% від загального видобутку природного газу в США у 1997 році (544 млрд метрів кубічних).

За даними звіту “Annual Energy Outlook 2013“,  у 2000-х роках видобування газу ущільнених пісковиків продовжило зростати, однак значно меншими темпами, ніж видобування сланцевого газу. В 2009 році обсяг видобутку газу ущільнених пісковиків склав 192,6 млрд метрів кубічних, а в 2010-2011 роках знизився до 165,9 млрд метрів кубічних на рік.

Видобування газу ущільнених пісковиків у США

Видобування газу ущільнених пісковиків у США

Тим не менш, Агентство з енергетичної інформації США прогнозує відновлення зростання видобування газу ущільнених пісковиків з 2016 року. За прогнозом, видобуток газу ущільнених пісковиків до 2040 року зросте на 25% у порівнянні із 2011 роком. Проте частка газу ущільнених пісковиків в загальному видобутку природного газу в США знизиться, оскільки нарощування видобутку сланцевого газу, який вже в 2011 році перевищив видобуток газу ущільнених пісковиків, йтиме вищими темпами.

Прогноз видобутку різних типів природного газу у США до 2040 року. Дані Annual Energy Outlook 2013

Прогноз видобутку різних типів природного газу у США до 2040 року. Дані Annual Energy Outlook 2013

Читайте також про видобуток сланцевого газу в США та вплив зростання видобутку нетрадиційного газу на вартість природного газу на ринку США.