Видобування сланцевого газу в США

США володіють значними запасами сланцевого газу, які стали доступними для видобування за рахунок розвитку технологій гідравлічного розриву та горизонтального буріння.

Ключові родовища сланцевого газу в США включають: Барнетт (Barnett Shale) (штат Техас), Антрім (Antrim Shale) (штат Мічіган), Марселлус (Marcellus Shale) (штат Пенсільванія), Фаятевіль (Fayetteville Shale) (штат Арканзас), Хейнсвіль (Haynesville Shale) (штат Луїзіана), Вудфорд (Woodford Shale) (штат Оклахома) та інші.

 Карта основних родовищ сланцевого газу в США

Карта основних родовищ сланцевого газу в США

 

За даними Департаменту енергетики США технологія гідравлічного розриву була вперше використана в 1947 році. В 70-х роках 20 століття за підтримки Департаменту енергетики США проводилося дослідження спрямовані на розвиток технологій фрактографічного аналізу, направленого та горизонтального буріння та гідравлічного розриву, які в подальшому дали поштовх для розвитку видобування сланцевого газу.

Наприкінці 20 століття, а особливо на початку 21 століття сланцевий газ почав відігравати вагому роль в енергетичному балансі США.

За даними Адміністрації Енергетичної Інформації США, в 2007-2012 роках обсяги видобування сланцевого газу в США зросли більше, ніж в сім разів, і сягнули майже 267 млрд метрів кубічних або 39% від загального видобутку природного газу в країні.

Загальні обсяги виробництва природного газу і обсяги виробництва сланцевого газу в США в 2007-2012 роках

Загальні обсяги виробництва природного газу і обсяги виробництва сланцевого газу в США в 2007-2012 роках. Дані для 2012 року є попередніми.

В останні 5 років видобуток сланцевого газу зростав в середньому на 50% на рік. Найбільший приріст видобутку слацевого газу відбуся в 2010-2011 роках, коли річний видобуток зростав в середньому на 69 мільярдів метрів кубічних на рік. Щоправда, в 2012 році спостерігалося сповільнення темпів нарощування видобутку до 17% на рік, що можна пояснити насиченням внутрішнього ринку природного газу. Тим не менш, у 2013 році видобуток сланцевого газу продовжує поступово зростати. Загальний видобуток на всіх родовищах сланцевого газу зріс із 793 мільйонів метрів кубічних на добу (28 мільярдів кубічних футів) у січні 2013 року до 819 мільйонів метрів кубічних на добу (28,9 мільярдів кубічних футів) у червні 2013 року.

Динаміка добового видобутку сланцевого газу на основних родовищах США

Динаміка добового видобутку сланцевого газу на основних родовищах США, мільярдів кубічних футів на добу. Дані Асоціації енергетичної інформації США.

Стрімке зростання видобутку сланцевого газу і загальне зростання внутрішнього видобутку природного газу привели до зниження ціни на природний газ на ринку США.

Ціна на природний газ для різних груп споживачів в 2007-2013 роках

Ціна на природний газ для різних груп споживачів в 2007-2013 роках. Для 2013 року вказана середня ціна за січень-липень.

Найбільш суттєво ціна скоротилася для промислових споживачів, які використовують природний газ для виробництва теплової або електричної енергії, а також в якості сировини. Ціна природного газу знизилася для промислових споживачів із 271 долара за 1000 метрів кубічних в 2007 році до 136 доларів за тисячу метрів кубічних в 2012 році. Найнижчий рівень цін спостерігався у травні 2012 року – 106 доларів за тисячу метрів кубічних. За січень-липень 2013 року середня ціна на природний газ для промислових споживачів складала 167 доларів за 1000 метрів кубічних.

Примітно, що таке падіння ціни на природний газ відбулося на фоні зростання вартості інших енергоресурсів. За даними Адміністрації енергетичної інформації США, ціна природного газу (в цінах 2005 року) для промисловості в 2006-2010 роках зменшилася на 36%, тоді як вартість вугілля зросла на 21%, а електроенергії – на 3%.

Подальший розвиток індустрії видобування сланцевого газу у США залежатиме від ситуацї на внутрішньому ринку енергоресурсів, розвитку потужностей для експорту природного газу, темпів буріння нових свердловин, їх ефективності, розвитку регуляторної бази і інших чинників.

Читайте також:

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 1

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 2 – Буріння свердловин та проведення гідророзриву

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 3 – Система поводження з водними ресурсами

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 4 – Вплив на довкілля

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 5 – Вплив на економіку та соціальне середовище