Сланцевий газ в Європі – підсумки 2013 року

З часу публікації минулого огляду ситуації із видобутком сланцевого газу в Європі минуло півроку. Що змінилося за цей час? Чи стали країни ближчими до комерційного видобутку чи, навпаки, більш активно запроваджують мораторії на проекти з видобутку сланцевого газу через екологічні ризики? Проекти із видобутку сланцевого газу в Європі досі перебувають на ранній стадії розвитку, досі триває дискусія щодо негативного впливу на довкілля технології гідравлічного розриву пласта і протести громадськості, проте представники індустрії оптимістично налаштовані щодо перспектив переходу до комерційного видобутку, а Європейська Комісія планує вже на початку наступного року оприлюднити проекти законодавчих актів, які регулюватимуть використання технології гідророзриву.

Під час конференції “Сланцевий газ у світі – Європа 2013″ директор з обслуговування свердловин компанії Cuadrilla Eric Vaughan, відповідаючи на питання про країну, яка першою в Європі розпочне комерційний видобуток сланцевого газу, заявив: “Це буде гарне змагання між Великобританією та Польщею. І я не можу сказати на даний час, хто перможе”.

У Польщі станом на кінець року пробурено 51 свердловину, серед яких 40 вертикальних та 11 горизонтальних. Роботи з буріння ведуть ще на 5 свердловинах. Гідравлічний розрив пласта був проведений на 24 свердловинах. У серпні 2013 року були озвучені результати притоку газу після проведення 13-стадійного гідророзриву на горизонтальній свердловині Lebien LE-2H компанії 3 Legs Resources. Початковий потік газу при старті тестування свердловини 21 липня 2013 року складав 11 327 метрів кубічних на добу (400 кубічних футів на добу), а станом на 20 серпня знизився до 8 495 метрів кубічних на добу (300 кубічних футів на добу). Дані обсяги не є комерційно привабливими і вже досягалися при попередньому тестуванні свердловини у 2012 році. Невисокі результати в компанії пояснили наявністю зони низької проникності поблизу стовбура свердловини, що може бути спричинено цілим рядом факторів, які будуть враховані при наступних гідророзривах. Свердловина буде в черговий раз законсервована для відновлення тиску. Компанія San Leon Energy також оголосила про одержання притоку газу після проведення гідророзриву на вертикальній свердловині Lewino-1G2, не розкриваючи конкретних цифр. Керівник компанії Oisin Fanning проте охарактеризував поведінку свердловини під час проведення гідророзриву та повернення на поверхню рідини для гідророзриву як таку, що набагато перевищує їх очікування. Незважаючи на відсутність на даний час дійсно успішних проектів у Польщі компанії досі оптимістично налаштовані щодо майбутнього видобутку сланцевого газу в країні, продовжують накопичувати геологічну інформацію та відповідним чином коригувати технологію гідророзриву і сподіваються на більш позитивні результати в майбутньому. За оцінками головного геолога Польщі Пьотра Возняка, необхідно пробурити по 100 свердловин у кожному з трьох основних басейнів, аби детально оцінити запаси сланцевого газу в країні. Уряд налаштований підтримувати інвесторів шляхом спрощення регуляторних процедур та проведення просвітницьких кампаній.

У Великобританії компанія Cuadrilla Resources Ltd. продовжує роботу над оцінкою впливу на довкілля проектів з видобутку сланцевого газу та вибором оптимальних майданчиків для буріння. Призупинення робіт на час запровадження мораторію та підготовки дослідження про ризики виникнення землетрусів внаслідок проведенням операцій з гідророзриву, а також подальша оцінка впливу проектів з видобутку сланцевого газу на навколишнє середовище відкинули компанію на кілька років назад. Компанія також зіткнулася із масовими і тривалими протестами місцевих мешканців проти буріння свердловини та проведення гідророзриву поблизу містечка Балькомб. Активісти розбили цілий табір поблизу майданчика для буріння, який протягом кількох місяців був центром антифрекінгового руху в країні і збирав понад тисячу противників видобутку сланцевого газу. Тим не менш, Eric Vaughan вважає зібрані геологічні дані багатообіцяючими і оптимістично налаштований щодо майбутнього видобутку сланцевого газу у Великобританії.

Протести громадськості проти видобутку сланцевого газу поблизу містечка Балькомб

Протести громадськості проти видобутку сланцевого газу поблизу містечка Балькомб. Фото Sheila з Flickr

У грудні 2013 року Департамент з енергетики та зміни клімату Великобританії опублікував низку документів, які покликані описати всі необхідні регуляторні процедури і кращі доступні практики у видобуванні сланцевого газу. Крім того, був опублікований звіт зі стратегічної екологічної оцінки проектів з видобутку сланцевого газу у Великобританії. За оптимістичним сценарієм, видобуток сланцевого газу у Великобританії може скласти від 120 до 240 мільярдів метрів кубічних протягом наступних 20 років. Потреба у воді може скласти 9 мільйонів метрів кубічних на рік, що значно менше 1% від загального споживання води у Великобританії. Однак, високі обсяги зворотних вод, які за 20 років можуть сягнути 108 мільйонів метрів кубічних, можуть призвести до нестачі потужностей для їх очищення. Коментарі зацікавлених сторін щодо стратегічної екологічної оцінки прийматимуться до 28 березня 2014 року.

У Нідерландах 27 серпня 2013 року був опублікований звіт за результатами дослідження, метою якого було чітке визначення потенційних ризиків та наслідків видобутку нетрадиційного газу в Нідерландах. Міністерство економіки Нідерландів замовило дане дослідження консорціуму компаній у складі Witte-veen+Bos, Arcadis та Fugro, фахівці яких шукали відповіді на 55 визначених питань щодо відмінностей у видобутку традиційного і нетрадиційного газу, екологічних ризиків таких проектів, а також щодо потреб у водних та земельних ресурсах для проектів з видобутку сланцевого газу та метану вугільних пластів. За висновками дослідження проекти з видобутку нетрадиційного газу вимагають більших площ земельних ділянок у порівнянні із видобутком традиційного газу і більше промислових операцій. Це призводить до додаткового навантаження на довкілля, однак ступінь впливу на навколишнє середовище має визначатися щодо кожної окремої ділянки. У Нідерландах заборонено зберігання зворотних вод у відкритих резервуарах, що зменшує ризик потрапляння метану в атмосферне повітря. Тим не менш, в дослідженні визнається, що видобуток нетрадиційного газу спричиняє більші викиди парникових газів у порівнянні із традиційним через більші потреби в енергії, довшу тривалість буріння та більшу кількість логістичних операцій. У звіті також акцентується увага на ризиках забруднення підземних вод внаслідок порушення цілісності свердловин, можливості міграції забруднюючих речовин через покинуті свердловини та розливів на поверхні. Проте автори відзначають, що для Нідерландів такі ризики не є суттєвими, оскільки в країні існують жорсткі вимоги щодо якості обмурівки та обсадки свердловин і дієвий контроль за їх дотриманням, добре відоме розташування покинутих свердловин, а також існують обов’язкові вимоги щодо зберігання зворотних вод та інших рідин лише у закритих контейнерах, розташованих на водонепроникній основі. У підсумку визначається, що для більш детального вивчення можливих соціальних та екологічних впливів необхідно проведення дослідження щодо кожної окремої ділянки видобутку, наприклад у формі оцінки впливу на навколишнє природне середовище. За результатами аналізу даного звіту уряд Нідерландів прийняв рішення відтермінувати початок розвідувального буріння для детальнішого вивчення потенційних ділянок для видобутку сланцевого газу. Дане дослідження має визначити оптимальні місця для буріння із врахування потенціалу сланцевих покладів, думки місцевих мешканців та можливості мінімізації екологічних ризиків. Очікується, що дослідження триватиме півтора роки, а до публікації результатів дослідження не буде видано жодного дозволу для розвідувального буріння на сланцевий газ. Компанії, які вже отримали ліцензії, також не будуть приступати до реалізації проектів до публікації результатів дослідження. Таким чином, в Нідерландах початок проектів з видобутку сланцевого газу можливий не раніше 2015 року.

У Франції, яка володіє одними з найбільших запасів сланцевого газу в Європі, триває дія мораторію на його видобуток. Більше того, Конституційний Суд Франції у жовтні цього року підтвердив законність рішення парламенту про накладання мораторію і відмовив у задоволенні позову американської компанії, яка втратила дозволи на видобуток сланцевого газу внаслідок запровадження мораторію і прагнула відновити їх у судовому порядку.

Румунія, натомість, скасувала мораторій на видобуток сланцевого газу в березні 2013 року. Компанія Chevron, яка володіє кількома ліцензіями на видобуток сланцевого газу в країні, відновила роботи і, незважаючи на протести місцевих мешканців, планує розпочати буріння першої свердловини поблизу міста Pungesti.

Серед інших європейських країн, які здійснюють кроки на шляху до видобутку сланцевого газу можна відзначити Данію, Іспанію та Туреччину.

2 грудня 2013 року Агентство геологічних досліджень США опублікувало дослідження запасів сланцевого газу в Данії, що були оцінені в обсязі 195 мільярдів метрів кубічних. Компанія Total ще з 2010 року володіє ліцензіями на видобуток сланцевого газу на двох ділянках загальною площею 5 261 кілометрів квадратних, однак досі перебуває на етапі досліджень екологічних і соціальних наслідків проектів, а перша розвідувальна свердловина має бути пробурена в 2014 році.

В Іспанії були прийняті зміни щодо екологічної оцінки промислових проектів, в тому числі щодо проектів видобутку нетрадиційного газу. Відповідно до даних змін, регуляторні органи матимуть 6 місяців для прийняття рішення про реалізацію проекту на основі аналізу оцінки впливу на довкілля. Раніше часового обмеження для розгляду не було, що могло призводити до непередбачуваних затримок в розвитку проектів.

В Туреччині компанії Shell та Turkish Petroleum Corporation (TPAO) планують розпочати в 2013 році буріння першої свердловини на сланцевий газ.

Отже, дискусія щодо доцільності видобутку сланцевого газу в Європі продовжується і ясності щодо перспективності подібних проектів в жодній європейській країні поки немає. Суперечка між прихильниками видобутку сланцевого газу, які ставлять на перше місце енергетичну безпеку, та противниками, які в першу чергу зауважують ризики для екологічної безпеки, триває. Більшість країн дотримується зваженого підходу і надають перевагу ретельному вивченню можливих екологічних ризиків від видобування сланцевого газу, підбору кращих доступних технологічних рішень та розробці регуляторної бази. На фоні інших країн виділяється Польща, яка досягла найбільшого прогресу в дослідженні покладів сланцевих порід, активно спрощує регуляторні процедури для проектів з видобутку сланцевого газу та запроваджує фінансові стимули. Саме до Польщі буде прикута основна увага в наступному році і саме від цієї країни чекатимуть відповідь на питання про можливість хоча б часткового відтворення американської сланцевої революції на теренах Європи.

  • Олександр

    Основна проблема при видобуванні сланцевого газу – великі обєми забруднених вод після гідророзриву пластів,може потрібно шукати вирішення проблеми шляхом використаття герметичних капсул з рідиною,які руйнуватимуть пласт після глибокої заморозки ?