Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 4 – Вплив на довкілля

Основні аспекти впливу видобування сланцевого газу на довкілля в окрузі Тайога включають проникнення метану у водоносні горизонти і забруднення води, зміну природних ландшафтів, ерозію грунтів, вплив транспорту тощо.

Перед початком будь-яких робіт із видобутку природного газу проводиться оцінка базового стану довкілля відповідно до внутрішніх процедур компанії Шелл, які є більш суворими і деталізованими, ніж державні вимоги. Ці процедури є глобальними для компанії Шелл і використовуються в усіх країнах.

Читайте також:

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 1

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 2 – Буріння свердловин та проведення гідророзриву

Репортаж про поїздку на газовий проект Шелл в США. Частина 3 – Система поводження з водними ресурсами

Забруднення води

Випадки забруднення води внаслідок видобування сланцевого газу компанією Шелл в окрузі Тайога мають поодинокий характер і пов’язані із підвищенням концентрації метану у воді.

У Шелл не приховують, що вони мали досвід аварійних ситуацій, пов’язаних із впливом на довкілля. Причиною аварії в червні 2012 року стала взаємодія нової свердловини Шелл із свердловиною, пробуреною ще в 30-х роках минулого століття і покинутою без належної консервації. Буріння нової свердловини спричинило рух природного газу, що міститься у верхніх горизонтах, в напрямку стовбура покинутої свердловини і подальше вертикальне проникнення до водоносного горизонту (дивіться інфографіку за посиланням). В наслідок інциденту прояви метану на поверхні спостерігалися у формі гейзеру з води та метану висотою до 10 метрів, появи метану в навколишніх водних свердловинах та струмках.

Для безпеки було навіть прийнято рішення про добровільну тимчасову евакуацію мешканців в радіусі 1 милі від проблемної ділянки. Для зменшення витоків метану Шелл була змушена спалювати на факелі газ на сусідніх свердловинах, аби зменшити тиск.

В окрузі Тайога природний газ в невеликих кількостях присутній у верхніх шарах пісковиків на рівні горизонтів підземних вод. Саме це в багатьох випадках може пояснювати присутність метану у воді зі свердловин для водопостачання. Аби відстежити причини проявів метану у воді, до початку робіт із видобутку сланцевого газу в рамках дослідження базового стану довкілля відповідно до місцевого законодавства мають бути перевірені всі свердловини, які використовуються для водозабезпечення фермерами та домовласниками, в радіусу 2000 футів (610 метрів), тоді як Шелл робить такі дослідження в радіусі 1 500 метрів. 15-20% свердловин в штаті Пенсільванія ще до початку будь-яких робіт з видобування сланцевого газу містять метан. В разі підвищення концентрації метану в процесі буріння свердловин чи проведення гідророзриву фахівці компанії Шелл спільно з представниками Департаменту охорони довкілля досліджують причини забруднення та визначають заходи з мінімізації наслідків забруднення. Для прикладу, такий випадок мав місце в окрузі Тайога в 2011 році, коли одна з родин містечка Чарльстон заявила про появу метану у водній свердловині та ставку після початку робіт із буріння свердловин на сланцевий газ поблизу їх володінь. Компанія Шелл забезпечила водопостачання родини, встановила обладнання для моніторингу вмісту метану, зобов’язалася пробурити нову свердловину для водопостачання та припинила роботу на ділянці до вияснення та усунення причин забруднення. За інформацією фахівців Шелл, після вдосконалення процедур цементування стовбура свердловини протягом останніх півтора року нових випадків проявів метану у воді не спостерігалося.

Читайте також:

Забруднення води метаном: контроль, наслідки та очищення

Американський геолог компанії Шелл погодився з українськими фахівцями, що наявність карстових розломів в геологічних породах становить фактор ризику для забруднення підземних вод. Для дослідження природних розломів в товщі порід проводять тривимірні сейсмічні дослідження до початку буріння.

Вплив на ландшафти

Нині компанія Шелл практикує буріння в середньому 6 свердловин з одного майданчика, охоплюючи таким чином територію близько 3 кілометрів квадратних. Проте такий оптимальний варіант був обраний із розвитком технологій та досвідом буріння в регіоні, тому перші майданчики для буріння могли мати меншу кількість свердловин і охоплювати меншу площу сланцевих покладів. На практиці, щільність розміщення ділянок для буріння в окремих районах може бути близькою до 1 майданчика на квадратний кілометр.

Скажімо, в околицях містечка Мейнсбург, де українська група відвідувала промислові майданчики Шелл, на території близько 11 квадратних кілометрів при детальному аналізі карти можна ідентифікувати принаймні 8 майданчиків  зі свердловинами на різних етапах життєвого циклу.

Околиці містечка Мейнсбург

Околиці містечка Мейнсбург

Кожна ділянка для буріння свердловин та розташування всього необхідного для видобування сланцевого газу обладнання займає площу від 1 до 3 гектарів. Після початку видобутку природного газу, потреба в площі зменшується, і частина ділянки рекультивується. Вся ділянка має бути повністю рекультивована після закінчення видобування сланцевого газу та консервації свердловини.

Продемоснтруємо вплив видобування сланцевого газу на ландшафти та практику рекультивації ділянок на прикладі майданчика Detweiler J235 A компанії Шелл, що розташований поблизу накопичувального резервуару для свіжої води, який описувався в статті про управління водними ресурсами.

Інформаційна дошка свердловини Deweiler J 235 A. Фото Станіслава Черногора

Інформаційна дошка майданчика Deweiler J 235 A. Фото Станіслава Черногора

За даними Департаменту охорони довкілля штату Пенсильванія, 4 свердловини, що розташовані на ділянці, були пробурені протягом 2009 року. Це одні з найбільш ранніх свердловин, які належить компанії Шелл в окрузі Тайога.

Майданчик видобування природного газу Detweiler J 235 A. Фото Станіслава Черногора

Майданчик видобування природного газу Detweiler J 235 A. Фото Станіслава Черногора

На майданчику розташовані колонні головки 4 свердловин та допоміжне обладнання для очищення та траснпортування природного газу.

Супутниковий знімок майданчика Detweiler J235 A

Супутниковий знімок майданчика Detweiler J235 A

На місці розташування майданчика до буріння були сільськогосподарські землі.

Вигляд майданчика до початку буріння - 2008 рік. Знімок Google Earth

Вигляд майданчика до початку буріння – 2008 рік. Знімок Google Earth

Початкова площа майданчика становила 116 соток.

Вигляд майданчика під час проведення робіт - 2010 рік. Знімок Google Earth

Вигляд майданчика під час проведення робіт – 2010 рік. Знімок Google Earth

Після початку видобутку природного газу частина майданчика була відновлена і його площа зменшилася приблизно вдвічі – до близько 57 соток.

Вигляд майданчика на етапі видобутку природного газу - 2013 рік. Знімок Google Earth

Вигляд майданчика на етапі видобутку природного газу – 2013 рік. Знімок Google Earth

З огляду на обмежений період видобувних робіт на родовищі Марселлус повністю рекультивованих ділянок ще немає.

Інші фактори впливу на довкілля

Інший важливий негативний вплив на довкілля – це ерозія грунту. Для уникнення ерозії грунту при будівництві ділянки для буріння передбачається відведення дощової води у спеціальні резервуари, а також огородження ділянки захисними ровами. При будівництві газопроводів для уникнення ерозії грунтів будівельні компанії зобов’язані відновлювати трав’яний покрив вздовж всього шляху проведення газопроводу.

Ерозія грунту на місці прокладання газопроводу. Фото Лорі Давіас

Ерозія грунту на місці прокладання газопроводу. Фото Лорі Давіас

Забруднення повітря при видобуванні сланцевого газу пов’язане із масовим рухом автотранспорту для забезпечення потреб в матеріалах і обладнанні, а також із виробництвом енергії для забезпечення роботи бурових станків та іншого обладнання.

Велика кількість вантажівок в містечку Веллсборо та околицях одразу впадає в око. На надмірний рух транспорту найчастіше нарікають і місцеві жителі.

Фото Дмитра Бикова

Фото Дмитра Бикова

Вантажівки перевозять воду, пісок, цемент, хімічні речовини та обладнання для проведння гідророзриву.

Фото Дмитра Бикова

Фото Дмитра Бикова

Автомобільний транспорт обладнаний GPS модулями, що дозволяє відстежувати рух кожного автомобіля та дотримання маршрутів пересування дорогами, на використання яких компанія отримала дозвіл, а також мінімізувати витрати та вплив на довкілля.

В цілому, із розвитком технології та посиленням регулювання індустрії видобування сланцевого газу компанії намагаються зменшувати негативний вплив на навколишнє середовище. Впровадження більш безпечних для довкілля технологій найчастіше базується на економічних стимулах та законодавчих обмеженнях. Скажімо, компанія Шелл має за ціль 100% повторне використання води, оскільки, по-перше, існують обмеження на забір води з поверхневих водних джерел, а, по-друге, возити воду із віддалених водозабезпечених територій і відвозити її в сусідні штати на утилізацію економічно не вигідно.

Найбільш важливими при видобутку сланцевого газу залишаються питання безпечного поводження та утилізації зворотніх вод, ризик забруднення підземних вод внаслідок недотримання технологічних вимог чи аварійних ситуацій, інтенсивний рух транспорту та пов’язане з цим шумове завбруднення і забруднення атмосферного повітря, а також вплив на ландшафти та екосистеми регіону.